fot. TV Trwam News

A. Soboń: Samorząd w polityce mieszkaniowej jest dla rządu partnerem

Samorząd w polityce mieszkaniowej jest dla rządu partnerem – podkreślał dziś w Sejmie wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Zapewnił, że rząd z każdym samorządem jest gotów realizować projekty w ramach programu Mieszkanie plus.

Artur Soboń odpowiadał na pytania polityków Prawa i Sprawiedliwości, m.in. o współpracę władzy państwowej z lokalną na rzecz realizacji tego rządowego programu. Jak powiedział, samorządy mają swoją rolę decydującą np. w zakresie planowania przestrzennego, wszystkich zgód budowlanych, uzgodnień w zakresie infrastruktury oraz zgłoszenia mieszkań do systemu dopłat.

Nie ma dzisiaj takiej gminy w Polsce, w której potrzeby mieszkaniowe by były całkowicie zaspokojone. Jeśli mamy gdzieś wójta, burmistrza czy prezydenta, który mówi, że nie potrzebuje wsparcia państwa w zakresie budownictwa mieszkaniowego, to albo nie odrobił lekcji i nie przygotował właściwej diagnozy, albo wyciąga wnioski polityczne. Ja bym tego nie chciał. Chciałbym, żeby współpraca z lokalnym samorządem była jak najlepsza. Daliśmy samorządowi po raz pierwszy takie instrumenty, które pozwalają prowadzić lokalną politykę mieszkaniową. To jest niezwykle ważne, bo to jest zadanie samorządów. Samorząd jest w tym zakresie dla rządu polskiego partnerem i z każdym samorządem jesteśmy gotowi realizować projekty w ramach programu Mieszkanie plus – mówił Artur Soboń.

Wiceminister inwestycji i rozwoju podkreślił, że rząd chce, by program Mieszkanie plus objął jak najszerszą grupę Polaków.

Zależy nam na tym, by to był program, który trafi m.in do osób najsłabszych. W tym celu przeznaczymy z budżetu 6 mld zł do 2020 r. na budownictwo czynszowe, socjalne, komunalne – powiedział Artur Soboń.

Jak dodał, jest również wsparcie dla tych osób, które nie mają szans na kredyt hipoteczny. Takie osoby mogą wziąć udział w części inwestycyjnej rządowego programu, w ramach której w przyszłym roku zostanie uruchomione 100 tys. mieszkań.

 RIRM

drukuj