fot. wikipedia.org

L. Kozłowska w Bundestagu zarzucała Polsce i Węgrom łamanie praworządności

Wydalona ze strefy Schengen Ludmiła Kozłowska, szefowa Fundacji Otwarty Dialog, wzięła udział w wysłuchaniu na temat łamania praworządności na Węgrzech i w Polsce. Co istotne, wysłuchanie zorganizowano w niemieckim Bundestagu.

Ludmiła Kozłowska, obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog, została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia. Wszystko przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen. Ostatecznie Ludmiła Kozłowska została wpisana na listę osób do wydalenia ze strefy Schengen przez władze polskie.

Teraz jednak, na zaproszenie niemieckich władz, przebywa w Berlinie. Zorganizowano tam wysłuchanie ws. łamania praworządności w Polsce i na Węgrzech. Według doniesień medialnych, wydanie jej wizy jest argumentowane „interesem narodowym Niemiec”.

Polska demokracja zmierza ku upadkowi – powiedziała Ludmiła Kozłowska podczas wysłuchania.

Szefowa Fundacji Otwarty Dialog zapewniła, że misją tej fundacji jest walka o wolne media i demokrację. Kozłowska uważa, że polskie władze nie działają demokratycznie i podważają sens istnienia UE.

Ludmiła Kozłowska nie ma żadnego prawa do oceniania demokracji w Polsce, ponieważ o nią nigdy nie walczyła – komentuje sprawę poseł koła Wolni i Solidarni Adam Andruszkiewicz.

Demokracja w Polsce ma się bardzo dobrze. Uważam, że to, co zrobiły Niemcy jest policzkiem wymierzonym dla państwa polskiego i z pewnością powinniśmy na to odpowiedzieć. Wydaje mi się, że powinniśmy rozpocząć od wezwania ambasadora Niemiec w Warszawie, żeby wyjaśnił, dlaczego Niemcy tak się zachowują, bo zapraszają do Bundestagu osobę, którą państwo polskie uznało za bardzo niebezpieczną. Zatem robią to – mówiąc dyplomatycznie – w kontrowersyjny sposób. Wydaje mi się, że Polska powinna rozpocząć działania adekwatne do tego, co robią Niemcy, czyli zacząć nagłaśniać sprawę ograniczania wolności – cenzury – na terenie Niemiec – zaznaczył Adam Andruszkiewicz.

Przypomnijmy, mąż Ludmiły Kozłowskiej, Bartosz Kramek, szef rady Fundacji Otwarty Dialog, był autorem instrukcji obalenia polskiego rządu, czyli tzw. polskiego majdanu. Instrukcja pojawiła się w internecie w okresie antyrządowych protestów związanych z reformą sądownictwa w lipcu ubiegłego roku.

 Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj