fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki: W niemieckich obozach cierpieli także Polacy, którzy stali się pierwszą ofiarą niemieckiego nazizmu i to jest obiektywna prawda historyczna

Zawsze warto przypominać, że pierwszy transport do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz był wypełniony Polakami. Holokaust i polityka eksterminacyjna jest tym, co w cierpieniu połączyło naród polski i żydowski – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa). [czytaj więcej]  Zmiany mają zakończyć dziką reprywatyzację, ponieważ nowe przepisy zakładają, że po upływie 30 lat od wydania decyzji niemożliwe będzie wszczęcie postępowania podważającego decyzję administracyjną. Przeciwnikiem regulacji polskiego prawa jest m.in. Izrael, co potwierdzają słowa ministra spraw zagranicznych tego kraju, że „Polska zaaprobowała niemoralną i antysemicką ustawę”. Ponadto Izrael obniżył rangę dyplomatyczną swojego przedstawicielstwa w Warszawie. [więcej]

– Z perspektywy historyka i prezesa IPN muszę przypomnieć, że częścią rozwiązań eksterminacyjnych III Rzeszy było jednoczesne mordowanie: Żydów, Polaków oraz polskich obywateli narodowości żydowskiej. Zawsze warto przypominać, że pierwszy transport do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz był wypełniony Polakami. Holokaust i polityka eksterminacyjna jest tym, co w cierpieniu połączyło naród polski i żydowski. (…) Słowa pana ministra spraw zagranicznych Izraela są pozbawione szerszej perspektywy politycznej. Wypowiedzi Jaira Lapida są dalekie od obiektywnej prawdy historycznej, która przez wiele wieków jednoczyła oba narody – przypomniał dr Karol Nawrocki.

Od dłuższego czasu w Izraelu oraz w niektórych zachodnich państwach powtarzana jest fałszywa opinia, że Polacy są współodpowiedzialni za holokaust w czasie II wojny światowej. W mediach mówi się nawet o „polskich obozach koncentracyjnych”. [więcej]

– Antidotum, na tego typu oszczerstwa i kłamstwa, powinno być mówienie prawdy – wskazał gość programu.

Rozmówca zachęcił polskich historyków do pisania książek dotyczących wydarzeń w czasie II wojny światowej. Dzięki temu prawda będzie przekazywana szerzej i być może powstrzyma kłamstwa stawiające Polaków, którzy byli ofiarami, na miejscu sprawców zbrodni. [czytaj więcej]

– Piszmy książki przygotowane również w wielu językach obcych, m.in. w języku francuskim, angielskim i niemieckim – polecił prezes IPN.

Przekazywanie prawdy historycznej o losach ofiar III Rzeszy nie jest jednak łatwą rzeczą, tym bardziej że nawet w Polsce pojawiają się osoby, które próbują zmieniać historię.

16 sierpnia 2021 roku zapadł wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie książki „Dalej jest noc” autorstwa prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego. Twórcy książki opisali losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej podczas II wojny światowej Polski, twierdząc, że we wsi Malinów sołtys okradł i zamordował 18 Żydów, czemu przeczą fakty historyczne. Mimo tego Sąd zdecydował, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski nie muszą przepraszać za stwierdzenia zawarte w książce.

– Osobiście nie poczytuje wyroków sądowych w sprawach związanych z historią, jako ustalania prawdy historycznej. Badania prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego są bardzo odległe od prawdy, czego dowiódł dr Tomasz Domański, pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej, w książce pt. „Korekta obrazu”. Mam wielką nadzieję, że jeszcze w tym roku ukaże się książka dr. Piotra Gontarczyka, która krok po kroku pokaże głębokie interpretacje wydarzeń historycznych oraz mylenie ofiar ze sprawcami – poinformował dr Karol Nawrocki.

Gość programu „Polski punt widzenia” wskazał również na najważniejsze zadania Instytutu Pamięci Narodowej, by przekazywać prawdę o polskiej historii i jej zasługach na całym świecie.

– IPN powinien wejść w strefę dyplomacji historycznej – nie tylko poprzez działalność „Przystanków Historia”, które należy uaktywnić, bo są w wielu miejscach na całym świecie – ale też na poszukiwaniu wspólnej narracji historycznej z innymi państwami. Zamierzam skorzystać z modelu, który przyniósł sukces w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, kiedy przygotowaliśmy największą w polskiej dyplomacji historyczną akcję tłumaczenia wystawy „Fighting and Suffering” na 37 języków. Miała ona swój wernisaż w 160 miejscach na całym świecie – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatnio Artur Łącki, poseł Platformy Obywatelskiej, powiedział w telewizji publicznej, że obozy koncentracyjne powstały na terenie Polski, dlatego że w Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową.

– Obozy koncentracyjne powstały na terenie Polski, dlatego że przez wiele wieków Polska była bardzo otwarta w stosunku do ludności żydowskiej. Była bardziej otwarta niż inne państwa europejskie. Ponadto obozy koncentracyjne powstały na terenie Rzeczpospolitej, dlatego że to Polska stała się pierwszą ofiarą dwóch totalitaryzmów i to tutaj III Rzesza rozpoczęła II wojnę światową. W niemieckich obozach cierpieli także Polacy, którzy stali się pierwszą ofiarą niemieckiego nazizmu i to jest obiektywna prawda historyczna – podkreślił gość programu.

Dr Karol Nawrocki poinformował o planowanych działaniach Instytutu Pamięci Narodowej na rzecz szerzenia historii wśród młodych Polaków, dzieci i młodzieży.

– Młodzi szukają nowoczesnych technologii – także w kategoriach nauczania – więc Instytut Pamięci Narodowej już niebawem powoła Biuro Nowoczesnych Technologii. Będziemy chcieli wejść w dialog z młodym pokoleniem, łącząc sacrum polskiej historii z profanum otaczającej nas rzeczywistości. (…) Mam nadzieję, że we wrześniu ruszy nowy projekt z programem skierowanym do przedszkolaków, żeby w młodych ludziach rozpalić miłość do naszej wspaniałej Rzeczpospolitej i zrozumienie dla bardzo często tragicznej, ale pięknej historii – wyjaśnił rozmówca.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl