IPN inauguruje akcję „Biało-czerwony szlak +Moja Niepodległa+”

IPN w kilkunastu miastach inauguruje akcję „Biało-czerwony szlak +Moja Niepodległa+”. To wielka akcja edukacyjna. Rozpoczynamy ją od wystawy o sześciu „ojcach” polskiej niepodległości – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

Jak podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wystawa „Ojcowie Niepodległości” przybliża sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

„Sześciu ojców niepodległości, różne życiorysy, różne szkoły, ale jeden cel – niepodległa Polska. I ta niepodległa Polska w 1918 r. w wyniku ich wysiłków powróciła na mapę Europy. Ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków” – powiedział Jarosław Szarek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w stołecznej siedzibie Instytutu.

Na ekspozycji znalazło się kalendarium najważniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów związanych z 11 listopada 1918 r. Dzięki specjalnej mapie można również prześledzić jak w latach 1918–1921 zmieniały się granice II Rzeczpospolitej.

Wystawa ma dotrzeć do blisko 130 miast i miasteczek w całym kraju.

„Pokazujemy ją w niewielkich miasteczkach, bo wiemy, że ta wielka historia Polski działa się również tam. Każde z nich ma swoją historię. Również oni odzyskiwali niepodległość. I pokazując tych ojców niepodległości, chcemy zachęcić te małe społeczności, które pielęgnują swoją lokalną historię, do wydobywania często z niepamięci albo odkrywania ich lokalnych bohaterów niepodległości” – mówił prezes IPN.

Dodał, że to byli nauczyciele, wojskowi, studenci, uczniowie, duchowni, miejscowa elita „połączeni jednym pragnieniem, żeby Polska znowu była”.

„I to jest główny cel IPN, ta dyskusja nad istotą niepodległości. Chcemy, żeby te obchody trwały nie tylko przez bieżący rok, ale i kolejne lata. Chcemy żeby to dotarło do każdego, szczególnie do młodego pokolenia, by stali się kolejnym ogniwem tej tradycji niepodległościowej” – zaznaczył Jarosław Szarek.

Uroczyste otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” odbyło się w poniedziałek w południe na Rynku Mariackim w Węgrowie (Mazowieckie). Prezes IPN przypomniał, że to właśnie tam miała miejsce jedna z największym bitew Powstania Styczniowego.

„Oni mieli także to szczęście, że 11 listopada 1918 r. dzięki strukturom Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroili tamtejszych Niemców, a w 1920 r. już ok. 150 młodych ludzi, także z gimnazjum węgrowskiego poszło na ochotnika, by walczyć w wojnie z bolszewikami. Każde z miasteczek, w których prezentujemy wystawę, ma taką historię” – mówił.

Zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Waldemar Brenda dodał, że ta ekspozycja nie jest jedynym przedsięwzięciem edukacyjnym, które IPN przygotował na obchody stulecia niepodległości.

„W przyszłym tygodniu na Zamku Królewskim będzie uroczyste otwarcie wystawy plenerowej +Powstała, by żyć” pokazującej różne aspekty kształtowania się idei niepodległego państwa polskiego, a potem walki o to państwo i pierwszych lat budowania niepodległej Rzeczpospolitej. Ta wystawa również zawita do wielu miast” – zapowiedział Waldemar Brenda.

Zaplanowano także kilkadziesiąt konferencji naukowych, setki wykładów i przedsięwzięć edukacyjnych. To m.in. cykl wykładów „Akademia Niepodległości”, konkurs dotyczący bohaterów Krzyża Niepodległości, gra planszowa, imprezy artystyczne czy publikacje.

Z okazji inauguracji akcji „Biało-czerwony szlak +Moja Niepodległa+” IPN przygotował również specjalny spot i stronę internetową „Moja Niepodległa”. Ma być ona multimedialnym kompendium wiedzy na temat wydarzeń, które IPN przygotował i planuje z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Na stronie znajdują się cztery główne zakładki – zapowiedzi wydarzeń, kalendarium historyczne, multimedia oraz mapa obchodów pokazująca w jakim mieście i kiedy będą się odbywać kolejne inicjatywy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl