IPN szuka miejsc pochówków ofiar zbrodni UB w Bielsku Podlaskim

Na dziedzińcu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się w poniedziałek sondaże archeologiczne, których celem jest ustalenie, czy mogą się tam znajdować szczątki ofiar zbrodni z lat 1944-56. Śledztwo w tej sprawie prowadzi IPN.

Prace zaplanowane są do końca tygodnia. W przypadku ujawnienia ludzkich szczątków kostnych prace ekshumacyjne zostaną zrealizowane w 2017 r. – poinformował prok. Janusz Romańczuk, szef pionu śledczego białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN prowadzi od kilku lat śledztwo dotyczące zbrodni funkcjonariuszy powiatowego UB w Bielsku Podlaskim. Chodzi o dokonane tam w latach 1944-1956 zabójstwa działaczy i członków organizacji niepodległościowych, którzy umierali wskutek pobić i tortur.

Wątki tego postępowania dotyczą też psychicznego i fizycznego znęcania się nad członkami organizacji niepodległościowych, którzy zostali pozbawieni wolności. IPN chce ustalić zarówno sprawców zbrodni, jak i personalia wszystkich ofiar. Wśród dowodów są m.in. akta b. Wojskowego Sądu Rejonowego w Białymstoku, dotyczące czynności procesowych wobec zatrzymywanych osób.

Siedziba bielskiego UB, gdzie na dziedzińcu prowadzone są sondaże archeologiczne, mieściła się w budynku po byłym klasztorze karmelitów w tym mieście. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną prawdopodobnie siedzibę miało NKWD.

Jak opisują historycy IPN Tomasz Danilecki i Marcin Zwolski w wydanej w 2008 r. książce „Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim (1944-1956)”, siedziba UB w tym mieście otoczona była murem w kształcie czworoboku z wieżyczkami. Wewnątrz znajdowało się ok. 20 pomieszczeń. Był tam m.in. liczący pięć cel areszt, nieopodal znajdował się karcer.

Obecnie obiekt należy do parafii katolickiej, działa tam m.in. przedszkole.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl