Wyrok za nielegalny handel lekami

Zapadł pierwszy w Polsce wyrok za nielegalny handel lekami. 8 miesięcy więzienia z zawieszeniem na dwa lata – tyle otrzymała farmaceutka skazana przez gliwicki sąd okręgowy za to, że odsprzedawała leki hurtowni, która wyprowadzała je zagranicę.

Chodzi o kwoty sięgające nawet kilkaset tysięcy złotych. To pierwszy prawomocny wyrok w Polsce.

Tymczasem w Sejmie trwają prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego. Ma ona ukrócić proceder, nielegalnego obrotu lekami.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia  ma jednak wątpliwości, czy nowelizacja będzie skuteczna.

– W tej chwili jesteśmy po pracach w komisji i przed drugim czytaniem w Sejmie. Mam nadal wątpliwości czy mimo pewnego niewątpliwego postępu, uda się ten proceder, dla dobra polskich pacjentów, zatrzymać. Później mamy sytuację taką, że pacjenci nie mogą kupić leków, które są niezwykle potrzebne – często są to również leki ratujące życie. Potrzeba nam więc skutecznego prawa. Jeżeli kogoś w końcu przyłapano, udowodniono i skazano za prowadzenie nielegalnego obrotu lekami, to dobrze – podkreślił poseł Tomasz Latos.

Nielegalny handel lekami uderza szczególnie w pacjentów, którzy  nie mogą dostać m.in.. leków na raka, insuliny oraz preparatu przeciwzakrzepowego.

Według Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, trzy czwarte z ponad 800 zarejestrowanych hurtowni zajmuje się tylko nielegalnym handlem leków za granicę.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl