Sejmowa komisja śledcza przesłucha b. szefa Amber Gold Marcina P.

Dzisiaj w warszawskim Sądzie Okręgowym b. szef Amber Gold Marcin P. zostanie przesłuchany przez sejmową komisję śledczą. Posłowie zamierzają pytać Marcina P. przede wszystkim o okoliczności powstania spółki i to, kto stał za pomysłem stworzenia tej piramidy finansowej.

Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W 2011 r. firma zainwestowała też w linie lotnicze – linie OLT Express funkcjonowały przez kilka miesięcy w 2012 r. 13 sierpnia 2012 r. Amber Gold ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tys. klientów, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Szef Amber Gold Marcin P. został zatrzymany i trafił do aresztu w sierpniu 2012 r., a jego żona została aresztowana w kwietniu 2013 r. Od marca 2016 r. przed gdańskim Sądem Okręgowym trwa ich proces.

Początkowo – w harmonogramie prac z lutego – przesłuchanie małżeństwa P. przez sejmową komisję śledczą planowane było na 28 i 29 marca, nie doszło jednak do niego, gdyż obrońcy Marcina P. i Katarzyny P. oświadczyli wtedy, że ich klienci nie będą zeznawać.

Adwokat założyciela Amber Gold Michał Komorowski powiedział wówczas, że jeśli Marcin P. miałby być przesłuchiwany przez komisję śledczą 28 marca „to nie powie nic, ponieważ zagraża to, na ten moment, jego linii obrony”. Obrońca zaproponował wtedy inny termin przesłuchania. Adwokat Katarzyny P. Anna Żurawska poinformowała wówczas PAP, że jej klientka skorzysta z prawa do odmowy składania zeznań.

Następnie, w połowie marca – jak informowała szefowa komisji śledczej Małgorzata Wassermann – zwrócił się do niej telefonicznie pełnomocnik b. szefa Amber Gold zapowiadając, iż ten ostatni jest gotów zeznawać przed komisją śledczą, jeśli przesłuchanie odbędzie się w późniejszym terminie. W efekcie komisja śledcza przystała na tę prośbę i zapowiedziała, że przesłuchanie odbędzie się w czerwcu.

Marcin P. ma zeznawać przed sejmową komisją śledczą w środę, dzień później stanąć ma przed nią jego żona Katarzyna P.

„Po tym przesłuchaniu spodziewam się wszystkiego. Jesteśmy przygotowani w komisji na wszystko, również na to, że Marcin P. będzie odmawiał składania zeznań” – powiedziała PAP Wassermann.

Zapytana, na które wątki będzie kładziony największy nacisk podczas środowego przesłuchania Marcina P., szefowa komisji śledczej odpowiedziała, że „na wszystkie”.

„Jeśli Marcin P. będzie składał zeznania, to sądzę, że będzie to dopiero pierwsze jego przesłuchanie” – stwierdziła Wassermann.

Odniosła się też do wtorkowych doniesień radia RMF FM, które podało, że podczas środowego przesłuchania Marcin P. ma mówić o działaniu organów państwa, ale nie będzie mówił o politykach.

„Na pewno, jeśli Marcin P. będzie chciał zrealizować scenariusz, o którym mówił jego pełnomocnik, to jest to niezgodne z przepisami i do tego nie dopuścimy” – zapowiedziała. Jak podkreśliła, „świadek nie ma możliwości wybierania sobie pytań, na które udzieli odpowiedzi”.

Wiceprzewodniczący komisji śledczej Tomasz Rzymkowski stwierdził natomiast, że spodziewa się szczerego i rzeczowego przesłuchania Marcina P.

„Aczkolwiek jestem realistą i mam obawy co do przebiegu środowego przesłuchania” – zaznaczył. Jego obawy wynikają z tego, że Marcin P. może uchylić się od odpowiedzi na pytania, do czego ma prawo.

Rzymkowski powiedział też, że będzie chciał dowiedzieć się od P. skąd wziął się pomysł na stworzenie Amber Gold.

„Chciałbym dowiedzieć się kto to wymyślił, i kto stał za Marcinem P.” – mówił PAP polityk Kukiz’15.

„Będę też pytał o to jaki był cel stworzenia linii lotniczych OLT Express” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj