fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd chce całkowicie przenieść do sieci ubieganie się o wsparcie w ramach rządowych programów pomocowych dla rodzin

Dążymy do tego, aby całkowicie przenieść do sieci proces ubiegania się o wsparcie w ramach rządowych programów pomocowych dla rodzin – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Szefowa resortu wzięła udział w I Międzynarodowej Konferencji pt. „Rozwiązania prorodzinne w czasach powszechnej cyfryzacji”.

Jak podkreślała minister rodziny i polityki społecznej, rządowi zależy na stworzeniu szerokiej koalicji wsparcia rodziny. W działania na rzecz rodziny resort chce angażować nie tylko siły rządowe, ale także samorządy i organizacje z trzeciego sektora. Marlena Maląg, zaznacza, że w XXI wieku oczywista jest coraz większa cyfryzacja usług. W 2016 r. 20 proc. wniosków o wsparcie z programu Rodzina 500 plus złożono elektronicznie. W tym roku było to już 80 proc. Ministerstwo Rodziny dąży do tego, aby w kolejnej edycji wnioski były składane wyłącznie za pośrednictwem internetu. Internet będzie też narzędziem realizacji propozycji zawartych w Polskim Ładzie.

– Nową rzeczą, która pojawia się w Polskim Ładzie jest rodzicielski kapitał opiekuńczy. Badania jednoznacznie pokazują, że w Polsce potrzebne jest wsparcie dla rodziców między 1 a 3 rokiem życia ich pociech. Mamy długi urlop rodzicielski płatny 80 proc., ale potrzeba jest tego wsparcia między 12 a 36 miesiącem życia dziecka. Tutaj jest przewidziany Opiekuńczy Kapitał Rodzicielski, będzie to kwota 12 tysięcy złotych. Pomoże nam w tym cyfryzacja – powiedziała Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny przypomniała, że obecnie parlament proceduje ustawę, która zakłada, że wnioski o pieniądze z programu „Dobry Start” będą składane wyłącznie elektronicznie.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM/TV Trwam News

drukuj