fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: były premier Boris Johnson zeznaje w dochodzeniu publicznym w sprawie reakcji na COVID-19

Były brytyjski premier Boris Johnson, który stał na czele rządu w czasie pandemii COVID-19, będzie w środę i czwartek zeznawał w trwającym publicznym dochodzeniu w sprawie całościowej reakcji władz na nią i – jak sugerują media – przeprosi za popełnione błędy.

Dwudniowe przesłuchanie Borisa Johnsona będzie najważniejszym i najbardziej przyciągającym uwagę momentem jak do tej pory rozpoczętego w październiku 2022 r. dochodzenia – także dlatego, że będzie on musiał odpowiedzieć na wiele niewygodnych pytań o zasadność i sposób podejmowanych decyzji.

Przeprowadzenie publicznego dochodzenia w sprawie reakcji na COVID-19 ogłosił sam Boris Johnson w maju 2021 r. – jeszcze w czasie, gdy był premierem. Takie publiczne dochodzenia są w Wielkiej Brytanii dość częste – przeprowadza się je w celu wyjaśniania okoliczności wydarzeń, które budzą szczególną uwagę opinii publicznej. Są one ustanawiane i finansowane przez rząd, ale prowadzone przez niezależnego przewodniczącego. Prowadzący dochodzenie może zażądać dowodów i zmusić świadków do stawienia się. Celem dochodzenia nie jest uznanie kogoś za winnego lub niewinnego, lecz zbadanie okoliczności i wyciągnięcie wniosków na przyszłość, choć rząd nie jest zobowiązany do przyjęcia jakichkolwiek zaleceń.

Dochodzenie w sprawie COVID-19 jest podzielone na różne części, z czego w czterech z nich przesłuchania już trwają. Są to: odporność i przygotowanie kraju do pandemii; podstawowy proces decyzyjny i zarządzanie polityczne; wpływ COVID na systemy opieki zdrowotnej; szczepionki, środki terapeutyczne i leczenie przeciwwirusowe. Przyszłe wątki obejmą: wpływ COVID na sektor opieki; zamówienia rządowe i środki ochrony osobistej; testowanie i śledzenie zakażonych; gospodarcze i finansowe rekcje rządu; nierówności zdrowotne; wpływ pandemii na edukację, dzieci i młodzież; wpływ na inne usługi publiczne. Nie ma konkretnych ram czasowych określających, jak długo potrwa dochodzenie.

Boris Johnson zeznawać będzie w module drugim, który dotyczy procesu decyzyjnego i zarządzania politycznego. Jego celem jest zbadanie wszystkich decyzji podejmowanych przez rząd w okresie od początku stycznia 2020 r., gdy koronawirus zaczął się wydostawać z Chin, do lutego 2022 r., gdy w Anglii zostały zniesione ostatnie wprowadzone z tego powodu restrykcje.

Przesłuchania w ramach tego modułu zaplanowane są na 35 dni pomiędzy 3 października a 14 grudnia. Wśród najważniejszych osób, które do tej pory były przesłuchiwane, znajdują się ówczesny wicepremier Dominic Raab, ówczesny minister zdrowia Matt Hancock, ówczesny główny doradca Johnsona Dominic Cummings, naczelny lekarz Anglii Chris Whitty i były główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance.

Boris Johnson już dostarczył prowadzącym dochodzenie obszerne, liczące ok. 200 stron pisemne wyjaśnienia. Jak sugerują brytyjskie media, powołujące się na otoczenie byłego premiera, podczas przesłuchania Johnson przeprosi za popełnione błędy i przyzna, że nie wszystkie działania rządu były właściwe.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl