Prezydent Andrzej Duda przedstawił program na następną kadencję

Dodatek solidarnościowy dla tych, którzy utracili prace z powodu koronawirusa, podniesienie zasiłku dla bezrobotnych, utrzymanie kluczowych programów społecznych, a także utworzenie polskiego funduszu medycznego – to zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawione w trakcie dzisiejszej konwencji programowej.

Dziś jednym z podstawowych problemów jest kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem. Wielu Polaków traci pracę.

– Dzisiaj pojawiają się fundamentalne pytania, których jeszcze półtora miesiąca temu sobie nie zadawaliśmy: co będzie z pracą, płacą, utrzymaniem na przyszłość. To przez ten pryzmat musimy spojrzeć na Polskę – mówił Andrzej Duda.

Dlatego prezydent zaproponował podniesienie zasiłku dla bezrobotnych.

– Zasiłek dla bezrobotnych musi zostać zwiększony do kwoty 1300 zł i musi być wypłacany tym wszystkim, którzy zwłaszcza z powodu kryzysu koronawirusa tracą i stracą – powiedział prezydent.

Dodatkowo szef państwa polskiego zapowiedział specjalny dodatek solidarnościowy dla każdego, kto stracił pracę właśnie z powodu koronawirusa.

– Na trzy miesiące, po to by miał dodatkowe zabezpieczenie w okresie, kiedy tej pracy szuka – oznajmił Andrzej Duda.

Kluczowym programem Zjednoczonej Prawicy jest program „Rodzina 500 plus”. Początkowo na drugie i kolejne, obecnie także na pierwsze dziecko.

– Nikt do tej pory w naszym kraju nie podjął tak wielkiego społecznego zobowiązania. Tak wielkiego zobowiązania zmiany wewnątrzspołecznych, zmiany zupełnie spojrzenia na politykę prorodzinną, na czym powinno polegać to, że Konstytucja RP afirmuje rodzinę jako coś najważniejszego z punktu widzenia jego rozwoju i jako coś, co zasługuje na szczególną opiekę ze strony państwa – mówiła Prezydent RP.

Wsparcie otrzymali także emeryci i renciści. Systematycznie podnoszone są najniższe świadczenia.

– Ta najniższa emerytura w 2015 roku to było 880 zł, dzisiaj jest 1200 zł, więc zmiana jest tutaj zasadnicza. Pewnie, to nie jest 2000 zł, to nie jest 3000 zł, które powinno być. Spokojnie i konsekwentnie, żeby co roku było to podniesienie, żeby co roku było to podniesienie odczuwalne w portfelu – stwierdził Andrzej Duda.

Wprowadzono także tzw. trzynastą emeryturę, a w planach są również „czternastki”.

– Ogromnie jestem dumny z tego, że byłem częścią tych polskich władz, która razem z polską władzą wykonawczą o nich pamiętała i wprowadziła rozwiania w postaci znaczącego wzrostu emerytur i rent,  w postaci także trzynastej, a – mam nadzieję – w przyszłości także czternastej emerytury, którą razem z premierem Mateuszem Morawieckim zapowiadaliśmy, że zostanie ustanowiona – powiedział prezydent.

Szef państwa polskiego mówił także o wsparciu rolników, szczególnie w kontekście suszy. Dziś w dobie koronawirusa kluczowa jest kontrola nad strategicznymi obszarami wpływającymi na gospodarkę. Tu strategia rządu i prezydenta jest spójna.

– Stocznie mają być polskie i polskie stocznie muszą być odtworzone. Polski ma być przemysł. Nie chcemy tutaj sprzedawania polskich wielkich firm obcym podmiotom, my chcemy mieć polskie linie lotnicze, niech nikt nie opowiada, nie waży się powiedzieć, że są nieopłacalne – dodał Andrzej Duda.

Prezydent mówił także o wartościach, których nie powinniśmy się wstydzić.

– Duma z naszej tradycji, duma z naszej kultury, duma z naszej wiary, bez wstydu bez obawiania się, czy można o niej mówić, czy jest to nowoczesne. Tak jest to nowoczesne – podsumował szef państwa polskiego.

Prezydent mówił m.in. także o tym, że nie godzi się na prywatyzację służby zdrowia.

TV Trwam News

drukuj