fot. Tomasz Strąg

Partie polityczne przygotowują się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich

Donald Tusk, choć nie wystartuje w wyborach prezydenckich, zapowiada aktywny udział w polskiej polityce. Jako szef Europejskiej Partii Ludowej Tusk może włączyć się w kampanię któregoś z kandydatów. Platforma, choć oficjalnie stawia na prawybory, dziś więcej inwestuje w Małgorzatę Kidawę-Błońską. Niewykluczone, że na placu boju pojawi się też kandydat obywatelski. W tym kontekście najwięcej mówi się o Szymonie Hołowni.

W Brukseli Donald Tusk oficjalnie pożegnał się ze stanowiskiem szefa Rady Europejskiej. Zastąpi go były premier Belgii Charles Michel.

– Będę miał swój własny styl, otwarty na dialog i zaangażowany w budowanie mostów – zadeklarował Charles Michel.

Donald Tusk podsumował swoją kadencję w krótkim filmie.

Jednak były szef Platformy Obywatelskiej zostawia UE z nierozwiązanymi problemami i poważnymi kryzysami. Z jego funkcji niewiele skorzystała też Polska.

– Każdy Polak życzyłby sobie, żeby przedstawiciel wysokich instytucji unijnych reprezentował swoje korzenie, czyli Polskę, polskie rozumienie rzeczywistości, dziedzictwo, przeszłość – wskazał dr Michał Tuszyński z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

Donald Tusk zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta Polski. Będzie kierował Europejską Partią Ludową.

– Będę już nie tylko sercem, ale coraz bardziej fizycznie obecny w Polsce. Mam pewne zobowiązania i pewne pomysły i będę mówił o tym szerzej – wyjaśnił Donald Tusk.

Tymczasem wewnątrz Platformy Obywatelskiej trwa kampania przed prawyborami prezydenckimi. Małgorzata Kidawa-Błońska spotyka się z lokalnymi działaczami.

– Konieczna jest odnowa Polski. Konieczny jest sprzeciw – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

Politycy liberalnej opozycji wyciągnęli słuszne wnioski z tego, że trzeba mieć bezpośredni kontakt z wyborcami. Politycy PiS od lat prowadzą politykę właśnie w ten sposób – podkreślił politolog Karol Kaźmierczak.

Kontrkandydatem wicemarszałek Sejmu jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Jego zwolennicy już mają zastrzeżenia do prowadzenia kampanii wewnątrz partii i większego promowania Małgorzaty Kidawy Błońskiej.

– Według mnie coś tutaj nie gra. Jako szeregowy członek PO jestem tym lekko zniesmaczony. Prowadźmy kampanię fair play – napisał na Twitterze Adrian Tomaszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.

Lewica wciąż zastanawia się, kogo wystawi w wyborach. Największe szanse mają lider partii Razem Adrian Zandberg oraz europoseł Robert Biedroń. Decyzję ogłosimy pod koniec roku – zaznaczył Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

– Jest kilkoro fajnych kandydatów i kandydatek – ocenił Krzysztof Gawkowski.

Kandydatem ludowców będzie lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. Na giełdzie nazwisk kandydatów pojawia się też celebryta Szymon Hołownia, związany ze stacją TVN.

– Gdy podejmę decyzję, jakakolwiek by nie była – dowiecie się o niej najpierw Wy, moi Czytelnicy i Odbiorcy. – podkreślił Szymon Hołownia.

– Nie sądzę, żeby odegrał w tych wyborach dość istotną rolę – stwierdził politolog Bartosz Brzyski.

Konfederacja rozpisała prawybory, w których startuje aż dziewięciu kandydatów [więcej].

Zjednoczona Prawica stawia na urzędującego prezydenta. Andrzej Duda kontynuuje swój objazd po Polsce. W środę odwiedził Kulesze Kościelne na Podlasiu.

– Bardzo bym chciał, żeby Polska nadal się dobrze rozwijała i bardzo bym chciał, żeby w Polsce nadal była prowadzona taka polityka, jak do tej pory – wskazał prezydent Andrzej Duda.

We wszystkich sondażach prezydent Andrzej Duda na razie wygrywa.

– Zakładanie, że wygraną prezydent Andrzej Duda ma w kieszeni, jest ryzykowne i raczej trzeba założyć, że trzeba znowu wyjechać w Polskę i prowadzić intensywną kampanię, żeby faktycznie tę reelekcję zdobyć – ocenił Bartosz Brzyski.

Wybory prezydenckie odbędą się w maju przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj