fot. pixabay.com

Kuba: Ponad 15 tys. obywateli uciekło od sierpnia do USA przez Meksyk

Ponad 15 tys. Kubańczyków uciekło do USA od sierpnia bieżącego roku przez granicę z Meksykiem. Masowa imigracja możliwa była m.in. dzięki coraz bardziej powszechnemu zjawisku odwiedzania Nikaragui w celach turystycznych.

Nasilający się fenomen, jak pisze w czwartek niezależny dziennik online CiberCuba, prowadzi do licznej obecności Kubańczyków wśród migrantów zmierzających w dużych grupach do granicy meksykańsko-amerykańskiej.

W listopadzie policja kilkakrotnie zatrzymywała nielegalnych migrantów z Kuby w kilku miejscach Meksyku. W grupach zmierzających do USA znajdowali się oni głównie w towarzystwie obywateli innych państw Ameryki Środkowej.

CiberCuba wskazuje, że nasilenie się w ostatnich dniach liczby grup nielegalnych migrantów z Kuby ma związek ze zniesieniem w listopadzie przez reżim prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi obowiązku posiadania wiz do tego kraju przez Kubańczyków.

W rezultacie działań reżimu w Managui coraz więcej Kubańczyków udaje się do Nikaragui w celach turystycznych, po czym opuszcza ten kraj kierując się do Meksyku.

„Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy ponad 15 tys. nielegalnych imigrantów z Kuby dotarło do USA poprzez granicę z Meksykiem (…). W całym 2020 r. ich liczba wyniosła 13,4 tys.” – oszacował portal CiberCuba.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl