fot. PAP/EPA

Watykan: Papież Franciszek przyjął na audiencji sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego

Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji w Watykanie amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego. Szef dyplomacji USA uczestniczy w Rzymie w forum MED – Dialogi Śródziemnomorskie na temat sytuacji w tym regionie.

Spotkanie Kerry’ego z papieżem, o którym poinformował Watykan, zorganizowano w ostatniej chwili, a jego szczegóły nie są znane. Wcześniej zapowiadano, że szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem.

Departament Stanu USA, zapowiadając rozmowę Kerry’ego z księdzem kardynałem Parolinem, poinformował w nocie, że jej tematami będą „wysiłki na rzecz pokoju, kryzys humanitarny w Syrii, przemoc na Ukrainie i dialog w Wenezueli”.

Media zwracają uwagę na wyjątkową aktywność dyplomatyczną Watykanu w tych dniach i podkreślają, że do kontaktów tych dochodzi w chwili pogorszenia się sytuacji w Syrii.

W czwartek ks. kard. Parolin rozmawiał z uczestniczącym w forum śródziemnomorskim szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem. Jeszcze w piątek watykański sekretarz stanu spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, również biorącym udział w tych obradach.

PAP/RIRM

drukuj