Papież apeluje o modlitewne wsparcie Synodu o Rodzinie

Ojciec Św. Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie rozpoczął dziś nowy cykl katechez dotyczący rodziny. Papież nawiązywał też do niedawno zakończonego Synodu poświęconego wyzwaniom duszpasterskim dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji.

Papież Franciszek mówił, że w żadnym z wystąpień nie zakwestionowano prawd dotyczących sakramentu małżeństwa, jego nierozerwalności, jedności, wierności małżeńskiej.

Relacja końcowa, jak mówił Papież jest obecnie dyskutowana przez poszczególne konferencje episkopatów w świecie pod kątem zbliżającego się Zgromadzenia Zwyczajnego, planowanego na październik 2015 r.

Ojciec Święty wskazywał też, że Synod nie jest parlamentem, jego struktura jest zupełnie inna.

Synod jest przestrzenią chronioną, aby mógł działać Duch Święty. Nie było starcia między frakcjami, jak ma to miejsce w parlamencie – i tam jest ono w pełni uzasadnione – ale wymiana opinii między biskupami, która miała miejsce po długiej pracy przygotowawczej i która będzie prowadzona nadal w innym dziele, dla dobra rodziny, Kościoła i społeczeństwa. Jest to proces, jest to normalna droga Synodu – mówił papież Franciszek.

Na koniec Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra, w tym Polaków.

W kontekście refleksji o Synodzie Biskupów szczególnie pozdrawiam wasze rodziny. Niech adwentowe oczekiwanie narodzin Zbawiciela będzie dla was czasem refleksji i nadziei. Wzorem Świętej Rodziny przygotujcie wasze serca i domowe wspólnoty, by godnie przyjąć Chrystusa. Niech spotkanie z Nim w dniu Jego narodzin umocni waszą jedność małżeńską, wierność i otwartość dla życia. Wszystkich was tu obecnych zawierzam Świętej Rodzinie z Nazaretu i z serca wam błogosławię – mówił papież Franciszek.

Na zakończenie zebrani na Placu św. Piotra odmówili wspólnie modlitwę „Ojcze Nasz”.

RIRM

drukuj