Papież: „męczeństwo” oznacza „świadectwo”

Ojciec Święty Franciszek podczas dzisiejszej katechezy mówił o chrześcijańskiej nadziei, jako mocy męczenników. Na cotygodniowej audiencji generalnej Papież przypomniał, że nadzieja dała im siłę, aby umierać za wiarę w Chrystusa.

Sam Pan – jak wskazał Ojciec św. – ostrzegał swoich uczniów, że w głoszeniu Królestwa Bożego napotkają sprzeciw i wrogość w świecie grzechu i niesprawiedliwości.

Jezus prosi uczniów, aby głosili Ewangelię poprzez życie w oderwaniu od bogactwa i władzy, poprzez odrzucenie nienawiści, przemocy i odwetu – dodał.

Ojciec Święty akcentował, że jest to możliwe dzięki zaufaniu w zwycięstwo Chrystusa nad potęgą grzechu i śmierci.

– Chrześcijanie muszą zatem, zawsze być po „innej stronie” niż świat, tej, wybranej przez Boga: nie prześladowców, ale prześladowanych; nie aroganccy lecz łagodni, nie sprzedawcy iluzji, ale ulegli wobec prawdy; nie oszuści, lecz uczciwi. Ta wierność wobec stylu Jezusa – stylu nadziei – aż po śmierć, będzie nazwana przez pierwszych chrześcijan bardzo pięknie: „męczeństwo”, co oznacza „świadectwo” – powiedział papież.

Na zakończenie Papież pozdrowił pielgrzymów. Zwrócił się m.in. do Polaków.

Witam polskich pielgrzymów, a zwłaszcza gości Arcybiskupów metropolitów, którzy jutro otrzymają paliusz. Drodzy bracia i siostry, właśnie jutro liturgia przypomni nam męczeństwo dwóch filarów Kościoła, świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wpatrując się w przykład ich bezgranicznego oddania dla Chrystusa i Ewangelii, prośmy Boga, aby i nam dawał zawsze siłę, byśmy byli Jego wiernymi świadkami. Niech nam pomaga żyć chrześcijańską nadzieją, zwłaszcza w ukrytym męczeństwie codziennego wypełniania naszych obowiązków dobrze i z miłością. Niech Bóg Wam błogosławi – mówił Ojciec św. Franciszek do Polaków.

Transmisję z Watykanu nadała m.in. TV Trwam. Fragment audiencji można było wysłuchać także na antenie Radia Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl