[TYLKO U NAS] Ks. abp Kyrillos K. W. Samaan: Bogu niech będą dzięki za to, że obecnie w Egipcie chrześcijanom żyje się lepiej

Bogu niech będą dzięki za to, że obecnie w Egipcie chrześcijanom żyje się lepiej niż to miało miejsce tak niedawno. Mieliśmy bardzo trudny okres, kiedy w Egipcie było Bractwo Muzułmańskie, ale dzięki Bogu teraz jest o wiele lepiej. Oczywiście mówimy o dyskryminacji. (…) Przy obecnym rządzie te sprawy idą w dużo lepszym kierunku – mówił ks. abp Kyrillos Kamal William Samaan, biskup Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego, metropolita Assiut w Egipcie, w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

Sytuacja chrześcijan w Egipcie znacząco się poprawiła od czasów zamachów na kościoły koptyjskie. Dziś Koptowie nie są już dyskryminowani przez tamtejsze władze.

– Bogu niech będą dzięki za to, że obecnie w Egipcie chrześcijanom żyje się lepiej niż to miało miejsce tak niedawno. Mieliśmy bardzo trudny okres, kiedy w Egipcie było Bractwo Muzułmańskie, ale dzięki Bogu teraz jest o wiele lepiej. Oczywiście mówimy o dyskryminacji. Byliśmy traktowani jako obywatele drugiej kategorii, nie mogliśmy podejmować niektórych zawodów. Mieliśmy bardzo skomplikowane prawo i wymagania odnośnie budowy kościołów, ale też tego wszystkiego, co było własnością Kościoła, czyli szkół, szpitali. Przy obecnym rządzie te sprawy idą w dużo lepszym kierunku – mówił ks. abp Kyrillos William Samaan.

Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi pozwalając na budowę kościołów należących do chrześcijan, odbierany jest jako prezydent wszystkich Egipcjan.

– To, co jest bardzo istotne, prezydent as-Sisi pokazuje się jako prezydent wszystkich Egipcjan i podjął różne działania, żeby pokazać, że tak jest. To, co było wcześniej nie do pomyślenia, żeby prezydent to uczynił – poszedł do katedry i złożył życzenia na święta Bożego Narodzenia; pozwolił wybudować największą katedrę na Bliskim Wschodzie. (…) Kiedy powstają nowe miasta na terenach pustynnych, zawsze pyta czy jest miejsce zarezerwowane dla Kościoła. To jest bardzo cenne, bo to jest przykład dla innych, jak postępować – podkreślił biskup Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego w Egipcie.

W Egipcie znajduje się 170 szkół katolickich, do których w większości uczęszczają muzułmanie.

– Egipt liczy około 100 mln mieszkańców, około 90 proc. to są muzułmanie; chrześcijanie to od 10 do 12 proc. Ta największa grupa z chrześcijan to są prawosławni. Jest 250 tys. katolickich Koptów i są jeszcze ewangelicy. To jest mała grupka, ale bardzo aktywna, zaangażowana, która w ten sposób bardzo mocno oddziałuje na społeczeństwo. Dla przykładu, Kościół katolicki, który jest tak mało liczny ma 170 szkół katolickich. Większość, około 90 proc. uczniów, to są muzułmanie. Również ma szpitale, przychodnie i one są otwarte dla wszystkich – opowiadał gość Telewizji Trwam.

Relacje między wyznawcami islamu a chrześcijanami w Egipcie są bardzo poprawne. W lutym w Abu Dhabi papież Franciszek wraz z wielkim imamem Uniwersytetu Al-Azhar podpisali deklarację o ludzkim braterstwie.

– Inicjatywa powstała wspólnie we współpracy Watykanu z Al-Azhar, bardzo wpływowego uniwersytetu w Egipcie. Tam byli obecni przedstawiciele różnych religii świata. Zakończyło się to podpisaniem wspólnego dokumentu przez Ojca Świętego Franciszka i wielkiego imama Uniwersytetu Al-Azhar. (…) My na co dzień staramy się tak żyć z naszymi braćmi i siostrami muzułmanami, żeby nie doprowadzać do eskalacji napięcia – zaznaczył metropolita Assiut w Egipcie.

Jutro, 22 listopada, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpocznie się XII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia”, który potrwa do 23 listopada.

Ks. abp Kyrillos William Samaan podczas kongresu wygłosi wykład na temat współczesnego prześladowania chrześcijan.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl