fot. Szymon Cieślar

Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II – odpust w toruńskim sanktuarium

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jan Pawła II sprawowana była Msza św. odpustowa. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Papieża Polaka.

Od 16 października br., czyli od 43. rocznicy wyboru Papieża Polaka na Stolicę Piotrową – w toruńskim sanktuarium odbywały się Dni ze Świętym Janem Pawłem II. Zakończyła je dzisiejsza Msza święta odpustowa.

Eucharystii przewodniczył postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II, ks. prał. dr Sławomir Oder. Podczas homilii podkreślił, że dzisiejsza Ewangelia czytana w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II jest nieprzypadkowa. Dialog Chrystusa z Piotrem to ulubiony fragment Papieża Polaka. Przypominał mu, że w całym swoim życiu nieustannie, trzeba być uczniem.

– Nie można bowiem raz na zawsze dać odpowiedź na pytanie Chrystusa: „Czy mnie miłujesz?”. Trzeba nieustannie do niej dorastać, dojrzewać – mówił ks. prał. dr Sławomir Oder.

Św. Jan Paweł II – jak tłumaczył – na początku pontyfikatu w swoich zapisach w języku łacińskim napisał: „Jestem dłużnikiem”.

– Było to niejako podsumowaniem jego refleksji nad drogą, która doprowadziła do wyboru na Stolicę Piotrową. Był człowiekiem, który doświadczył Bożej miłości poprzez doświadczenie ofiary, cierpienia ludzi, którzy byli mu bliscy – powiedział kapłan.

W Eucharystii uczestniczyła młodzież i pedagodzy ze szkoły podstawowej i prywatnego liceum ogólnokształcącego w Szczecinku. O oprawę muzyczną Liturgii zadbała orkiestra koncertowa Victoria z Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie.

„Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” – powiedział św. Jan Paweł II w języku włoskim do całego świata podczas swojej pierwszej Mszy świętej jako Papież.

– Wszędzie otwórzcie. To było coś niesamowitego. Bardzo się cieszę, że dziś tu świętujemy. To nie jest żaden przypadek, jak Pan Bóg to wszystko niesamowicie organizuje – podsumował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

Podczas Mszy św. odpustowej odbyło się zaprzysiężenie kandydatów do Bractwa św. Jana Pawła II.

Sanktuarium w Toruniu otrzymało dziś wyjątkowy dar. W trakcie procesji z darami do ołtarza przeniesiono kielich ofiarowany przez ks. bp. Andrzeja Wypycha, biskupa pomocniczego odpowiedzialnego za szósty wikariat w metropolii Chicago.

TV Trwam News

drukuj