fot. PAP/Adam Warżawa

Wkrótce rozpocznie się przekop Mierzei Wiślanej

Niebawem ruszy przekop Mierzei Wiślanej. Dziś w Sztutowie wkopano ostatni słupek geodezyjny, wyznaczający granice przekopu.

Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja.

– Polska przez wiele lat żyła w sytuacja państwa niesuwerennego. Poprzez przekopanie kanału pokazujemy dzisiaj, że na tych ziemiach mamy pełną suwerenność – podkreślił Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Chodzi przede wszystkim o uniezależnienie żeglugi po Zalewie Wiślanym od decyzji Rosji. Obecnie jedyna droga na pełne morze z zalewu wiedzie przez leżącą po stronie Rosji Cieśninę Pilawską. Rosja wielokrotnie wprowadzała już blokadę żeglugi. Dlatego przekop mierzei jest tak bardzo nie na rękę dla Kremla.

– Wreszcie będziemy mieli dostęp do morza i do wszystkich portów położonych nad Morzem Bałtyckim – powiedział Jerzy Wilk, kandydat PiS na prezydenta Elbląga.

To bardzo ważne dla Elbląga i wszystkich gmin położnych nad Zalewem Wiślanym – zaznaczył Jerzy Wilk.

– Czeka na to Tolkmicko, Frombork, Braniewo, Nadbrzeże, a z tej strony Stegna, Sztutowo i Krynica Morska. Wszystkie te gminy, dzięki temu, że ten kanał żeglugowy powstanie, będą miały szanse na rozwój gospodarczy, turystyczny, a także na wzrost poczucia bezpieczeństwa przekonywał Jerzy Wilk.

Powstanie także 2,5 tys. nowych miejsc pracy. Rozpoczęcie budowy to kwestia kilku tygodniu.

– Mamy dzisiaj niezwykle uroczystą okoliczność wkopania ostatniego słupka geodezyjnego, który wyznacza przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Obecnie inwestor, czyli Urząd Morski, czeka na wydanie decyzji środowiskowej. Kolejny etap to pozwolenie wodno-prawne i wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację nowej drogi wodnej. Wówczas rozpocznie się budowa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj