PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda rozmawiał z Gubernatorem Generalnym Australii o sytuacji na Ukrainie

Sytuacja w Ukrainie, rola Chin jako światowego mocarstwa gospodarczego i militarnego oraz współpraca polsko-australijska były tematami rozmowy Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, z Gubernatorem Generalnym Australii, Davidem Hurleyem. Prezydent wyraził nadzieję na większą współpracę gospodarczą polsko-australijskiej.

Andrzej Duda podczas konferencji prasowej podziękował Gubernatorowi Generalnemu Australii za wsparcie udzielane walczącej Ukrainie. Podkreślił, że wojskom ukraińskim zostały przekazane przez Australię transportery opancerzone Bushmaster.

„Ukraina jest także wspierana przez Australię finansowo. Pomoc ta stanowi istotny element wsparcia dla walczącej dziś Ukrainy” – dodał prezydent.

Poinformował, że jednym z tematów jego rozmowy z Davidem Hurleyem była również sytuacja gospodarcza w Azji oraz relacje australijsko-chińskie.

„Postawa Chin ma bardzo ważne znaczenie jako światowego mocarstwa gospodarczego, ale także i militarnego. Rozmawialiśmy, w jakim kierunku będzie się ona rozwijała” – powiedział Andrzej Duda.

Wyraził nadzieję, że wizyta Gubernatora Generalnego Australii zaowocuje również większą współpracę gospodarczą polsko-australijskiej.

„Bardzo nam na tym zależy” – zaakcentował prezydent.

Prezydent RP zwrócił uwagę, że „ponad 200 tys. obywateli Australii deklaruje polskie korzenie”.

„Ta społeczność jest bardzo aktywna gospodarczo, bardzo często są to osoby, które zajmują ważne pozycje w społeczeństwie, ludzie wykształceni, wykonujący świetnie wynagradzane zawody, bardzo dobrze prosperujący biznesowo, więc liczmy na to, że dzięki ich wsparciu nasza współpraca będzie większa” – powiedział mówił Andrzej Duda.

Wspomniał również o wkładzie Australii w pomoc walczącej z okupantem Polsce.

„Zaangażowani w pomoc walczącej Warszawie byli lotnicy australijscy, którzy dokonywali nad naszym niebem zrzutów dla powstańców. Byli także Australijczycy, którzy walczyli w szeregach naszych oddziałów powstańczych” – zwrócił uwagę Prezydent RP.

Podkreślił, że „dla Polski 1 sierpnia jest dniem oddania hołdu powstańcom oraz pamięci ofiar – tych wszystkich, którzy polegli i zostali pomordowani”.

„Jest to także dzień dumy i radości” – podsumował Andrzej Duda, nawiązując do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych na placu Marszałka Piłsudskiego.

Gubernator Generalny Australii zauważył, że więzi Polski i Australii nigdy nie były silniejsze.

„Nasze kraje współpracują ze sobą blisko na arenie międzynarodowej. Wspólnie hołdujemy zasadom demokratycznym, wspieramy oparty na prawie porządek międzynarodowy” – zaznaczył.

„Dziś w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego z dumą wspominam australijskich lotników, którzy przylecieli do Warszawy z transportem środków, by wspomóc Armię Krajową, niektórzy z nich zginęli i są pochowani w Polsce. Dzisiaj miałem zaszczyt złożyć wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza, aby ich uhonorować” – dodał.

Gubernator Generalny Australii podkreślił też, że od 24 lutego tego roku Australijczycy z podziwem patrzą na ogromną hojność narodu polskiego, „który przyjął pod swoje dachy miliony Ukraińców uciekających przed straszliwą agresją Rosji na ich kraj”.

„Australia, jak i Polska wnosi istotny wkład w pomoc rządowi i narodowi ukraińskiemu” – powiedział David Hurley.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl