Fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent i premier upamiętnili ofiary Powstania Warszawskiego

Mija 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju odbywają się uroczystości rocznicowe.

Prezydent Andrzej Duda upamiętnił w poniedziałek zamordowanych przez Niemców, w pierwszych dniach powstania, mieszkańców warszawskiej Woli.

Prezydent podkreślał, że to, co działo się w Warszawie, jest podobne do dzisiejszej agresji na Ukrainę.

– Szacuje się, że podczas rzezi Woli, że w trakcie tej eksterminacji, niemieccy naziści zamordowali między 15 a 65 tysięcy ludzi. Nie da się ustalić dokładnej liczby tych, którzy zostali zamordowani, ponieważ w bardzo wielu wypadkach zwłoki zostały tu, na miejscu spalone. (…) Z całą pewnością to była największa w skali eksterminacja jednostkowa Polaków, osób cywilnych w trakcie II wojny światowej, ale była to w ogóle największa eksterminacja jednostkowa w ciągu całej II wojny światowej, nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach – zaznaczył Andrzej Duda.

Wśród pomordowanych byli także redemptoryści. Zginęli wszyscy zakonnicy przebywający wówczas w klasztorze przy ul. Karolkowej.

– Była to największa ofiara jednorazowa w czasie całej II wojny światowej  popełniona na osobach zakonnych męskich. 30 zakonników w ciągu jednego dnia zamordowano i spalono. Nie było – w czasie całej II wojny światowej  –tak straszliwego mordu – mówił redemptorysta, o. prof. Paweł Mazanka CSsR.

Drugi tak straszliwy mord na osobach konsekrowanych to zbombardowanie klasztoru sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji w Warszawie. Pod gruzami zginęło wówczas 35 sióstr i wielu mieszkańców Starówki.

Hołd Powstańcom oddano w poniedziałek w wielu miejscach w stolicy.

– Barbarzyństwo, które Niemcy wtedy reprezentowali, było nie do pomyślenia. Heroizm, walka o wolność, walka za wszelką cenę, także za cenę własnego życia, była wtedy i jest dzisiaj dla nas wzorem do naśladowania, wzorem dla wszystkich pokoleń. Dziękuję wszystkim, którzy dbają o pamięć o Powstaniu Warszawskim, bo ta pamięć daje nam dzisiaj zupełnie inne perspektywy na przyszłość. Nie byłoby „Solidarności” bez Powstania Warszawskiego. Nie byłoby więc naszej wolności współczesnej – mówił w Muzeum Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl