fot. pixabay.com

Z Ukrainy wyruszył pierwszy statek ze zbożem

Z Odessy w stronę Libanu wyruszył pierwszy statek ze zbożem. Odblokowanie portów daje nadzieje na stabilizację na światowym rynku żywnościowym – podkreślił sekretarz generalny ONZ, António Guterres.

To pierwszy rejs handlowy od początku inwazji na Ukrainę. Na pokładzie „Razoni” znalazło się ponad 26 tysięcy ton kukurydzy. Pierwszym przystankiem będzie Stambuł. Tam odbędzie się inspekcja. W porcie w Libanie statek zacumuje za tydzień.

„Dzień ulgi dla świata, zwłaszcza dla naszych przyjaciół z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, gdy pierwsze ukraińskie zboże opuszcza Odessę po miesiącach rosyjskiej blokady. Ukraina zawsze była wiarygodnym partnerem i pozostanie nim, jeśli Rosja uszanuje jej część umowy” – napisał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, na Twitterze.

Statek „Razoni” tkwił w odeskim porcie od kilku miesięcy.

– Każdego dnia w porcie włączał się alarm i czuliśmy, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Baliśmy się, iż przez pomyłkę statek zostanie uderzony – wskazał Abdullah Jendi, młodszy inżynier statku towarowego „Razoni”.

Rosjanie ostrzelali Mikołajów. Południowe regiony Ukrainy doświadczają najbardziej brutalnych ataków pod początku wojny – przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Dziesiątki pocisków i rakiet. Okupanci uderzyli w budynki mieszkalne, szkoły, infrastrukturę cywilną i zakłady przemysłowe. Rosyjski atak zabił Ołeksija Wadaturskiego, założyciela jednej z największych firm rolniczych Ukrainy, oraz jego żonę – oznajmił prezydent Ukrainy.

Strona ukraińska podkreśliła, że rosyjskie ataki na Mikołajów to odpowiedź na kontrofensywę w Chersoniu, gdzie armia ukraińska się nie poddaje.

– Odbijemy Chersoń i przyłączymy go do Ukrainy – przekonywał Ołeksij, ukraiński żołnierz.

Na celowniku Rosjan znajdują się nie tylko obiekty cywilne, choć te Rosjanie atakują sześćdziesiąt razy częściej niż wojskowe. Okupanci próbują unieszkodliwić amerykańskie systemy rakietowe M142 HIMARS, które w ostatnim czasie zadały im największe straty, odcinając ich od źródeł zaopatrzenia.

– Amerykańska wyrzutnia rakiet została zniszczona w rejonie Odessy – poinformował Igro Konashenkov, rzecznik ministra obrony Rosji.

Wojna w Donbasie i na południu kraju w kolejnych dniach może się nasilić – przed czym ostrzegł prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Wezwał on ludność do ewakuacji, aby uniknęła rosyjskiego terroru.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl