UPA wzorem dla młodych Ukraińców

Ukraińska Powstańcza Armia, która mordowała Polaków, znalazła się na liście wzorców dla Ukraińskich dzieci. Dokument został opublikowany na stronie prezydenta Petra Poroszenki – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Wskazano w nim, że formowanie wartościowych wzorców i świadomości obywatelskiej wśród dzieci i młodzieży powinno się odbywać na przykładach bohaterskiej walki narodu ukraińskiego o swoją państwowość. Wśród wzorów do naśladowania obok ukraińskich kozaków, armii Ukraińskiej Republiki Ludowej czy powstań chłopskich wymieniono UPA.

Historyk prof. Jan Żaryn, mówi że to krok wstecz na drodze Ukrainy do europejskiej cywilizacji.

– UPA ze swoimi prawami i metodami nie mieści się w tej cywilizacji, bo opieramy się w niej na wartościach, które w fundamencie czerpią soki z dekalogu i chrześcijańskiego dorobku – zarówno dorobku prawnego, jak i kulturowego. Trzeba mówić naszym przyjaciołom na Ukrainie, by sami zdali sobie sprawę, że naprawdę nie mogą być z nami w jakichś bliższych relacjach, jeśli będą uważali, że przyszłe pokolenie Ukraińców ma prawo do ludobójczego mordowania narodu polskiego – podkreśla prof. Jan Żaryn.

UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR.

Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

rp.pl/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl