fot. pixabay.com

ZUS: Od stycznia do kwietnia z urlopu macierzyńskiego skorzystało 115 tys. kobiet

Od stycznia do kwietnia z urlopu macierzyńskiego skorzystało 115 tysięcy kobiet – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wynika ze statystyk ZUS-u, w pierwszych czterech miesiącach tego roku z urlopu macierzyńskiego w Polsce skorzystało ponad 115 tys. kobiet i 2,4 tys. mężczyzn. W tym okresie – czyli od stycznia do kwietnia – zasiłek za urlop rodzicielski otrzymało z kolei niemal 185 tys. kobiet i niecałe 14 tys. mężczyzn.

„Po urodzeniu dziecka, a nawet 6 tygodni przed porodem, ubezpieczona mama może otrzymać płatny zasiłek macierzyński. Jego okres pobierania uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie bądź przyjętych na wychowanie. Z zasiłku macierzyńskiego może też skorzystać ubezpieczony ojciec dziecka” – wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.  

Od 26 kwietnia ubiegłego roku zasiłek macierzyński jest wyższy. Wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl