fot. PAP/Marcin Bielecki

ZUS planuje budowę nowego systemu informatycznego

W najbliższym czasie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będą ważyć się losy kolejnego dużego zlecenia. Mowa o budowie Kompleksowego Systemu Informatycznego w wersji 2.0. Obecny ponad dwudziestoletni system został stworzony przez firmę Asseco. W tym roku kontrakt na jego utrzymanie wygrała jednak firma Comarch.

Według ustaleń „Rzeczpospolitej” przy tworzeniu KSI 2.0 ZUS zawężył grono potencjalnych zleceniodawców właśnie do tych dwóch firm – Asseco i Comarch – tak, by nie dopuścić do projektu zagranicznych podmiotów.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wskazuje jednak, że Zakład będzie brał pod uwagę wszystkie podmioty, które staną do przetargu.

W budowie nowego systemu KSI 2.0 brane pod uwagę są nie tylko te dwie firmy, ale także inne, które przystąpią, kiedy będzie ogłaszane postępowanie o zamówieniach publicznych. To wszystko jest otwarte, to jest proces, który jest zgodny z naszą polityką. Prowadzimy politykę równego traktowania stron, uszczelniania systemu i doboru u naszych stron do umowy wykonawców w taki sposób, aby osiągać najlepsze rezultaty, żeby te systemy informatyczne służyły realizacji prawa do świadczeń poboru składek – podkreśla prezes ZUS.

KSI to kluczowy krajowy system informatyczny odpowiadający za obsługę 25 mln obywateli i rozliczający ok. 30 proc. środków finansowych państwa. Pierwszą jego wersję zbudowała ponad 20 lat temu firma Asseco, która przez cały ten czas świadczyła też usługi utrzymania tego systemu.

W tym roku kontrakt na jego utrzymanie przeszedł jednak w ręce Comarchu, który zaproponował niższą cenę. W przetargu startowały też inne firmy.

RIRM

drukuj