Dobra sytuacja finansowa ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rezygnuje z zastrzyku finansowego z budżetu państwa. W sumie w tym roku ZUS nie skorzystał z prawie 11 miliardów złotych dotacji. Nie skorzystał, bo sytuacja finansowa funduszu ubezpieczeń społecznych jest dobra. „Tak duża blokady dotacji w najnowszej historii ZUS-u nigdy nie miała miejsca” – mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska.

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał otrzymać z budżetu państwa 46 miliardów 600 milionów złotych dotacji. Ale jak się okazuje ZUS nie potrzebuje aż takiego wsparcia i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych transz dotacji.

– Wszystkie transze, które zostały wstrzymane, opiewają na kwotę 10,5 mld złotych – mówi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Ostatnia transza, z której zrezygnowano, wyniosła 2 miliardy. Rezygnacja z części dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to efekt dobrej sytuacji gospodarczej w kraju, a co za tym idzie wzrostu zatrudnienia i wzrostu wynagrodzeń – mówi ekonomista profesor Zdzisław Kordel.

– Stopa bezrobocia jest bardzo niska i w związku z tym jest większy fundusz płac i dodatkowe składki do ZUS – podkreśla prof. Zdzisław Kordel.

ZUS ma więc znacznie więcej własnych pieniędzy na bieżące wypłaty emerytur i rent. Dobra sytuacja gospodarcza to nie jedyny powód poprawy zusowskich finansów – wskazuje rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz

– To także wynik wprowadzonych przez ZUS reformy, czyli wprowadzeniu e-składki, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych, na które przedsiębiorcy od 1 stycznia tego roku przelewają składki za pracowników i za sobie – zaznacza Wojciech Andrusiewicz.

W ten sposób ograniczono liczbę błędów popełnianych przez przedsiębiorców przy przekazywaniu składek. Obecnie jest to 340 błędów w ubiegłym roku było ich 271 tysięcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl