fot. pixabay.com

Upływa termin na złożenie przez przedsiębiorców rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne 

Przedsiębiorcy mają dziś ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek ten dotyczy właścicieli firm na podatku liniowym, skali podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym.

Rozliczenie trzeba przekazać w dokumencie za ubiegły miesiąc. Dotyczy to też osób, które w ubiegłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, ale w 2023 roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu choćby przez jeden dzień.

Rozliczenie musi sporządzić również płatnik składek, który rozpoczął prowadzenie działalności od stycznia bieżącego roku i opłaca podatek na zasadach ogólnych.

O szczegółach mówiła Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

– Zanim jednak przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien sprawdzić, czy przekazał dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego, czyli od stycznia do grudnia ubiegłego roku, jeśli płaci podatek w formie ryczałtu lub roku składkowego, czyli od lutego 2023 roku do stycznia tego roku. Jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych, w pierwszej kolejności należy uzupełnić brakujące dokumenty rozliczeniowe, a dopiero wtedy złożyć roczne rozliczenie – wskazała Krystyna Michałek.

ZUS przypomina, że jeśli z rocznego rozliczenia składki wyjdzie nadpłata, to na profilu płatnika może pojawić się wniosek o zwrot nadpłaty. Będzie tak w sytuacji, jeśli płatnik nie ma żadnych należności w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl