Oszuści podają się za pracowników ZUS

Oszuści okradający osoby starsze „na legendę” mają nowy sposób. Już nie udają wnuczka, policjanta czy pracownika CBA. Ostatnio do jednego z mieszkańców Leszna przyszła kobieta oferująca usługi medyczne. Przekonywała, że jest pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co nie było jednak prawdą. Przypominamy o tym co robić, żeby nie dać się oszukać.

Od kilku lat media ostrzegają przed oszustwami metodą na wnuczka, policjanta czy pracownika CBA. Mimo licznych apeli wyłudzenia wciąż się zdarzają. Osoby starsze wciąż dają się nabrać i tracą pieniądze.

Niedawno w Lesznie do jednego z mieszkańców zapukała kobieta. Przekonywała, że jest pracownikiem ZUS. Oferowała usługi medyczne.

– Na szczęście osoba zachowała się ostrożnie i roztropnie, i nie wpuściła tej osoby podającej się za pracownika Zakładu do domu, tylko rozmawiała z nią w drzwiach swojego mieszkania – mówi Monika Gajewska z leszczyńskiego oddziału ZUS.

Tym razem do wyłudzenia nie doszło. Mimo to zarówno policjanci, jak i prawdziwi pracownicy ZUS przypominają, że każdorazowe wpuszczenie obcych osób do domu to szansa dla oszustów do kradzieży.

– ZUS ostrzega, szczególnie osoby starsze, że pracownicy Zakładu nie mają zwyczaju odwiedzania swoich klientów w domu – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzecznik prasowa ZUS w Wielkopolsce.

ZUS kontaktuje się ze swoimi klientami głównie przy pomocy listów.  Najczęściej zaś klienci wzywani są do Zakładu. Odwiedzin spodziewać mogą się tylko te osoby, które ukończyły 100 lat. Wówczas faktycznie dochodzi do spotkania z klientem w domu. Jednak każda taka wizyta jest wcześniej umówiona.

– Jedyna wizyta, która odbywa się bez wcześniejszego uprzedzenia, jest to kontrola zwolnienia lekarskiego. Jednak jeśli na takim zwolnieniu lekarskim aktualnie nie jesteśmy, nie mamy co spodziewać się wizyty pracownika ZUS – dodaje Marlena Nowicka.

W związku z podszywaniem się pod pracowników ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uczula i prosi o ostrożność. W razie wątpliwości co do wiarygodności kontaktujących się z nami osób powinniśmy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS bądź też z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj