fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] W. Stróżyk z ZUS: Termin 11 stycznia będzie obejmował jedynie osoby z rocznika 1953, które jeszcze nie złożyły wniosku o emeryturę powszechną, a miały emeryturę wcześniejszą przed 2013 r.

Wanda Stróżyk, zastępca dyrektora ds. świadczeń w toruńskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w czwartkowych Aktualnościach dnia  na antenie Radia Maryja poruszyła temat wniosków o właściwe naliczenie świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych w 1953 roku. „Tylko nieliczne osoby muszą złożyć taki wniosek do 11 stycznia 2021 roku. Zdecydowana większość osób otrzyma należne z tego tytułu przeliczenie i wyrównanie z urzędu bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku” – zapewniała.

Wanda Stróżyk z toruńskiego oddziału ZUS przytoczyła kontekst całej sytuacji. Zmiany w prawie emerytalnym z 2013 roku zostały uznane za niekonstytucyjne.

– Zaczynając od początku, w 2013 roku weszła w życie zmiana przepisów, która przy ustalaniu emerytur w powszechnym wieku emerytalnym nakazywała pomniejszenie naliczenia podstawy o emerytury wcześniejsze pobrane przez naszych klientów. W 2019 roku zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność tego zapisu z konstytucją w przypadku kobiet urodzonych w 1953 roku – mówiła Wanda Stróżyk.

Jednak uzyskanie sprawiedliwej wypłaty świadczeń nie było wówczas dla wszystkich możliwe.

– Od tamtego momentu wiele kobiet skorzystało z możliwości wcześniejszego ustalenia emerytury powszechnej, natomiast dotyczyło to – po pierwsze – kobiet, a po drugie, było ograniczone w czasie tylko i wyłącznie dla osób, w przypadku których od momentu wydania decyzji nie upłynęło 5 lat, a dodatkowo czas na złożenie wniosków był w tym okresie niedługi – wyjaśniła wicedyrektor ds. świadczeń w toruńskim oddziału ZUS.

W tym roku przepisy zostały zmienione na korzyść wszystkich pokrzywdzonych w wyniku zmian z 2013 roku.

– 19 czerwca tego roku uchwalona została ustawa, która zmieniła przepis. Dotyczy on wszystkich osób urodzonych w roku 1953, które przed 1 stycznia 2013 roku miały ustaloną emeryturę wcześniejszą i po tym okresie miały przyznaną emeryturę powszechną z pomniejszeniem podstawy wymiaru naliczania emerytury – wskazała Wanda Stróżyk.

Wspomnianym osobom nowe naliczenie wysokości emerytur zostanie przyznane automatycznie.

– Tym wszystkim osobom w tej chwili Zakład przygotowuje nowe naliczenie wysokości emerytur. Wszystkie osoby, które miały emeryturę wcześniejszą przed 2013 rokiem, a potem złożyły wniosek o emeryturę powszechną, nie muszą składać żadnego wniosku do ZUS-u – tłumaczyła wicedyrektor.

ZUS wkrótce wypłaci także kwoty wyrównujące dla emerytów dotkniętych niesprawiedliwym prawem emerytalnym z 2013 roku.

– Dokonamy również wyrównania za cały okres od momentu przyznania emerytury powszechnej. Będzie się to odbywało w styczniowych i lutowych terminach płatności – poinformowała Wanda Stróżyk.

Wicedyrektor ds. świadczeń w toruńskim oddziale ZUS wskazała, kogo w przypadku składania wniosków obowiązuje termin 11 stycznia 2021.

– Jedynie osoby, które nie złożyły do tej pory wniosku o emeryturę powszechną, a urodziły się w 1953 roku, a miały emeryturę wcześniejszą przyznaną przed styczniem 2013 roku, mają jeszcze możliwość złożenia takiego wniosku i je właśnie obowiązuje data 11 stycznia 2021 roku – wyjaśniła.

Z racji na utrudnienia związane z pandemią koronawirusa, z ZUS-em można kontaktować się na różne sposoby.

– Oczywiście można osobiście stawić się w oddziale bez uprzedniego umawiania się bądź przesłać swój wniosek pocztą. Można taki wniosek złożyć poprzez platformę usług elektronicznych. Na pytania klientów odpowiada centrum obsługi telefonicznej, ale również pytanie ogólne można złożyć mailem i wówczas również mailem nasz klient otrzyma odpowiedź – mówiła Wanda Stróżyk.

ZUS wprowadził także pewne udogodnienia. Można rezerwować wizytę w oddziale poprzez platformę usług elektronicznych. Rozwiązanie to funkcjonowało już wcześniej, kiedy rygory sanitarne były zaostrzone. Teraz zostało wznowione. Na wizytę można się także umówić telefonicznie. Wykaz telefonów do poszczególnych oddziałów znajduje się na stronie ZUS-u. Istnieje także możliwość e-wizyty, czyli rozmowy z doradcą online, za pośrednictwem komunikatora.

– W tej chwili już nie trzeba wychodzić z domu, a wszystkiego można się dowiedzieć online – podkreśliła wicedyrektor ds. świadczeń w toruńskim oddziale ZUS.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

Strona internetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl