fot. WSKSiM

W marcu ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek

W marcu na konta emerytów z najniższymi świadczeniami wpłynie więcej – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek. Zakład wskazuje w komunikacie, że pobierający najniższe emerytury jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie.

Zwrócenie nadpłat wiąże się z dwukrotnym podniesieniem kwoty wolnej od podatku – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Pierwszy raz kwotę poniesiono w 2017 r. z 3091 do 6600 zł. W ub.r. – jak mówi rzecznik – została ona podniesiona do 8 tys. zł.

Ten zwrot wynika z tego, że kwota wolna od podatku była podniesiona dwa razy. Wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy tak jak by się nic nie zmieniło, więc teraz w marcu nasi emeryci dostaną zwrot. Ci, którzy pobierają najmniejsze emerytury, mogą liczyć na nieco więcej niż 100 zł, a im świadczenie wyższe, tym zwrot też będzie wyższy tłumaczyła Iwona Kowalska-Matis.

Z szacunkowych wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że osoba z minimalną emeryturą wynoszącą 1029 zł, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu.

Aby dostać pieniądze emeryci nie będą musieli wypełniać żadnych wniosków. ZUS sam rozliczy im podatki. Do seniorów zostanie przesłany natomiast tylko formularz PIT-40A, z którego emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. Zakład uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

RIRM

drukuj