fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Dyskusja wokół likwidacji 30-krotności ZUS

Prawo i Sprawiedliwość nie rezygnuje z projektu ustawy likwidującej 30-krotność składki na ZUS. Przeciwne jest Porozumienie. Dlatego poparcia partia Jarosława Kaczyńskiego musi szukać w Lewicy.

Wbrew zastrzeżeniom partii Porozumienie Jarosława Gowina, projekt ustawy o likwidacji 30-krotności ZUS trafił do Sejmu. Po kieszeni mają dostać najlepiej zarabiające osoby.

– Chodzi tak naprawdę o zlikwidowanie przywileju dla osób, które zarabiają powyżej 13 tys. zł brutto miesięcznie i nie płacą proporcjonalnie do tego wystarczająco wysokich składek danin publicznych – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

Tyle tylko, że likwidacja tego przywileju ma kosztować państwo, a właściwie nas wszystkich, w przyszłości. Tak twierdzi Jarosław Gowin. I tak twierdzi również Platforma Obywatelska.

– To będzie skutkowało wieloletnimi kłopotami budżetowymi naszego państwa; to będzie zaburzało bezpieczeństwo emerytalne naszych rodziców, dziadków, ale też przyszłość naszych dzieci – wskazał europoseł PO Bartosz Arłukowicz.

Likwidacja 30-krotności podzieliła obóz rządzący. PiS, jeśli chce przeforsować swoją propozycję, musi liczyć na wsparcie Lewicy. Jeszcze przed podjęciem decyzji w tej sprawie, Lewicę w ostrych słowach skrytykowała Małgorzata Kidawa-Błońska, która powiedziała, że jeśli zagłosują za ustawą, to znaczy, że nie są nic warci.

– Pani marszałek Kidawa-Błońska pobłądziła w swojej wypowiedzi krytykując Lewicę i wyborców Lewicy, krytykując naszą mądrość i roztropność, krytykując to, że chcemy porozmawiać o programie zniesienia 30-krotności, i to jest niemądre – powiedział Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.

Przeciwko likwidacji 30-krotności w Sejmie zagłosuje – obok PO – także PSL i Konfederacja.

– Chciałbym usłyszeć od pana premiera wyraźne informacje nt. tego, o ile wzrosną obciążenia fiskalne dla Polaków, czy to związane ze zniesieniem 30-krotności, która wypchnie najbardziej wykwalifikowaną kadrę inżynierów, informatyków, lekarzy poza Polskę – zaznaczył Jakub Kulesza, poseł Konfederacji.

Pieniądze, które przyniesie wdrożenie nowych przepisów, są rządzącym potrzebne, by utrzymać obietnicę budżetu bez deficytu.

– Te gwałtowane ruchy w poszukiwaniu nowych pieniędzy, czyli karaniu za kwalifikacje i rozum tak, jak w przypadku 30-krotności składki ZUS, czy szukania pieniędzy poprzez podnoszenie akcyzy na papierosy i alkohol -wyraźnie pokazują, że z finansami państwa polskiego nie jest dobrze – mówił europoseł PSL Krzysztof Hetman.

Nawet, jeśli ustawa zostanie przegłosowana w Sejmie, musi ją jeszcze podpisać prezydent. I tutaj też może być różnie. Andrzej Duda nie jest zwolennikiem takiego pomysłu. Przeciwko są też organizację związkowców i pracodawców, zwłaszcza „Solidarność”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl