fot. pixabay.com

Prezes ZUS: Waloryzacja składek podniesie przyszłe emerytury

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, stwierdziła, że tegoroczna waloryzacja składek podniesie przyszłe emerytury nawet o kilkaset złotych.

W wyniku waloryzacji przeprowadzonej w tym miesiącu przez ZUS, stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld złotych.

Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Proces objął około 24 mln Polaków. Jego celem jest skompensowanie inflacji i innych procesów gospodarczych za ubiegły rok.

Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, wyjaśnia, że waloryzacja dotyczy składek emerytalnych, kapitału początkowego oraz środków na subkoncie.

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek – mówimy o osobach aktywnych ekonomicznie – wynosi 114,40 procent. Kapitał emerytalny został podniesiony o 14,4 proc., a środków na subkoncie 109,20 proc., czyli jest wzrost o 9,2 procent – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

Dane z dokonanych waloryzacji rocznych będą udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ubezpieczeni mogą też poprosić o informację w formie papierowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl