fot. twitter.com/zus_pl

Tarcza antykryzysowa dla sklepików szkolnych i przewodników

Od piątku osoby prowadzące sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ucierpieli z powodu pandemii, mogą wnioskować o wsparcie w ramach najnowszej odsłony Tarczy antykryzysowej.

Prowadzącym sklepiki przysługuje świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek nawet od listopada do marca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci im maksymalnie 5 razy świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł.

– Trzeba oczywiście spełnić odpowiednie warunki. Sklepiki szkolne mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą m.in. wykazać spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, którzy już zapłacili składkę – bo wiemy, że Tarcza działa niejako wstecz – i spełniają warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na swoim koncie – wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku mogą być też zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni świadczący usługi na rzecz muzeów.

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Wnioski o umorzenie składek można składać do końca września.

RIRM

drukuj