fot. flickr.com

Coraz więcej pieniędzy wpływa na indywidualne rachunki składkowe ZUS

Na indywidualne rachunki składkowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa coraz więcej pieniędzy. W lipcu kwota wpłat była wyższa o prawie 9 proc. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wpływy przekroczyły 23 mld zł.

W lipcu odnotowano też rekordową liczbę płatników składek, którzy przelali pieniądze na swoje rachunki w ZUS. Zaksięgowane wpłaty dotyczą 2,6 mln płatników. Od początku roku wpływy na indywidualne rachunki składkowe były o 10 proc. wyższe niż w tym samym czasie roku ubiegłym. W tym roku sięgnęły ponad 163 mld zł.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz wskazał, że wysokie wpływy składkowe wynikają z dobrej kondycji polskiej gospodarki.

– Wysokość wpływów to skutek przede wszystkim bardzo dobrej sytuacji w polskiej gospodarce, rosnącego zatrudnienia i wynagrodzenia. Logiczne, że jeżeli rośnie zatrudnienie i wynagrodzenie, to rosną wpływy ze składek. Dodatkowo należy podkreślić, że wprowadzona w 2018 roku e-składka, czyli indywidualne numery rachunków składkowych, przynosi swoje efekty. To uszczelniony system, mniej błędów popełnianych przez płatników składek i większa sumienność naszych przedsiębiorców, którzy na bieżąco kontrolują stan swoich rozliczeń z ZUS-em – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

ZUS odnotował też wysoki poziom wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rok do roku wzrosły o 9 proc. Po czerwcu sięgnęły ponad 100 mld zł.

RIRM

drukuj