fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Toruń: Odsłonięto tablicę poświęconą św. Janowi Pawłowi II i bł. ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

Wśród dźwięku słów „Barki” przy ulicy Żeglarskiej w Toruniu odsłonięto w czwartek (30 września) pamiątkową tablicę poświęconą świętemu Janowi Pawłowi II oraz błogosławionemu ks. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. W wydarzeniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

– Żyjemy w czasach, kiedy świadectwo i odważna prawda są potrzebne, ponieważ wiele autorytetów jest podważanych. Nie możemy być wobec tego bierni, nie możemy ulegać kłamstwu. Dziękuję siostrom elżbietankom, że miały tę odwagę i upamiętniły wydarzenia związane z goszczeniem u siebie dwóch największych Polaków w historii – powiedział gospodarz województwa.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Tablica została wmurowana w fasadę zabytkowej kamienicy przy ulicy Żeglarskiej 9, gdzie od XIX wieku mieści się Dom Prowincji Toruńskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, w którym podczas wizyt w mieście gościli obaj wielcy duchowni. Miejsce to wybrali za względu na jego szczególną rolę w udzielaniu pomocy i wsparciu, na które od wielu lat mogą tu liczyć osoby wykluczone i potrzebujące.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

O sylwetkach papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia uczestnikom spotkania opowiedział profesor Waldemar Rozynkowski, a wspólnego odsłonięcia tablicy dokonali marszałek Piotr Całbecki, biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, który poświęcił pamiątkową płytę, oraz siostra Katarzyna Pawlak, przełożona toruńskiej prowincji sióstr elżbietanek, inicjatorek powstania upamiętnienia. Zgromadzeni wspólnie odśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bł. Ks. Kardynał Stefan Wyszyński, intelektualista, teolog, i autorytet moralny, był związany z naszym regionem. Ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. W latach trzydziestych pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ateneum Kapłańskie”, a podczas internowania w 1953 roku przebywał w klasztorze Kapucynów w Rywałdzie (powiat grudziądzki). Beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która miała miejsce 12 września, towarzyszyły koncerty oraz wystawy prezentowane w kilku miejscach naszego regionu.

Szczególnie ważną postacią dla naszego województwa jest św. papież Jan Paweł II, który w 2016 roku zostały przez sejmik województwa wybrany patronem naszego regionu. Postać świętego towarzyszy nam podczas wielu ważnych wydarzeń i uroczystości. W kwietniu jego imię otrzymało hospicjum otwarte przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Beata Krzemińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl