M. Kindziuk dla wpolityce.pl: List biskupów zatrzyma falę manipulacji i fałszowania obrazu Jana Pawła II?

„W przestrzeni publicznej padł ważny głos Rady Stałej Episkopatu Polski w obronie Jana Pawła II. Chociaż szczerze mówiąc, biskupi tylko przypomnieli oczywiste fakty na ten temat, ważne jest jednak, by ta wiedza stała się bardziej powszechna. Przykre jest bowiem, że w przestrzeni medialnej zaczęła dominować tendencja czy też sterowana moda, by bezpardonowo i jednostronnie atakować Papieża, byleby zniszczyć jego autorytet” – wskazała Milena Kindziuk w artykule dla wpolityce.pl.

W piątek ukazał się list Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, który odnosił się do bezpardonowych ataków na świętego Jana Pawła II. Na łamach portalu wpolityce.pl do listu odniosła się Milena Kindziuk.

„Z pewnością głos Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski jest potrzebny, uczciwa lektura bowiem ludziom dobrej woli pozwoli zapoznać się z faktami, czyli ze wszystkimi – podejmowanymi w kolejnych latach pontyfikatu – bardzo konkretnymi działaniami Jana Pawła II wobec duchownych, którzy dopuścili się przestępstw seksualnych. Należy tu wspomnieć choćby niektóre – przypomniane przez biskupów fakty – że to Papież Polak w 1983 roku zatwierdził nowy Kodeks Prawa Kanonicznego, który jednoznacznie nakłada kary na sprawców wykorzystania seksualnego małoletnich, wraz z wydaleniem ze stanu duchownego. W 1992 roku potwierdził to ogłoszony przez Jana Pawła II Katechizm Kościoła Katolickiego. Natomiast w 2001 roku Papież wydał dokument dla całego Kościoła (pt. „Sacramentorum sanctitatis tutela”), który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw kościelnych. To właśnie na mocy tego dokumentu Papież nakazał zgłaszanie przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich do rzymskiej Kongregacji Nauki Wiary, a postępowania karne prowadzone w tych sprawach zostało zarezerwowane Stolicy Apostolskiej. Ta praktyka obowiązuje do dziś, stała się także modelowym rozwiązaniem stosowanym także obecnie” – podkreśliła adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Medioznawca zwróciła uwagę, że to święty Jan Paweł II uruchomił proces oczyszczania Kościoła, „zmieniając prawo, które stało się podstawą działań i umożliwiło ich kontynuację przez papieży Benedykta XVI i Franciszka”.

„Dobrze, że księża biskupi to przypomnieli. Dobrze też, że zwrócili uwagę na to, iż w niektórych przypadkach, jak np. byłego ks. kard. Theodora McCarricka, pojawiają się pytania o to, >>w jakim stopniu Jan Paweł II był rzetelnie informowany przez powołane do tego organy, a w jakim stopniu pewne decyzje były podejmowane bez jego wiedzy na innych szczeblach władzy, zgodnie z kompetencjami<<. Jest to wyraźna sugestia, że zawiedli tu bądź episkopaty poszczególnych krajów, bądź urzędnicy rzymskich kongregacji czy watykańscy dyplomaci, sam Jan Paweł II natomiast nigdy nie tuszował przestępstw seksualnych w Kościele” – podsumowała.

„Dla ludzi dobrej woli list księży biskupów w obronie Jana Pawła II jest jasny i oczywisty. Oby taki był również dla wszystkich” – dodała Milena Kindziuk.

Milena Kindziuk/wpolityce.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl