Uchwała dot. „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przyjęta

Rząd przyjął we wtorek uchwałę o przyjęciu „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, przygotowanego przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. W planie wskazano nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości.

Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Chcemy, żeby to był nasz własny oryginalny plan – zaznaczył minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

– Plan, który z jednej strony, odchodzi od tej „hiperkonkurencji rynkowej”, gdzie firmy na rynku „zabijają się” o mikro-marże na rzecz dalej posuniętej współpracy – m.in. współpracy z instytutami badawczymi, uniwersytetami i również z administracją publiczną. I to nie tylko w ramach ustawy o zamówieniach publicznych. Chcemy więc stworzyć pewną oryginalną ścieżkę rozwoju i ona będzie inna niż to, co było proponowane do tej pory. Nawet jeżeli ktoś jest tego ogromnym zwolennikiem, przyzna chyba, że – jak wspomniałem na początku – te paliwa, które nas do tego momentu doprowadziły właściwie już się wyczerpały – mówił wicepremier.

Mateusz Morawiecki powiedział, że plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju ma wyprowadzić Polskę z pięciu pułapek rozwojowych: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, demograficznej oraz słabości instytucji.

Dodał, że plan ma spowodować, że przeciętny Kowalski w Polsce za 15 lat będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE.

Premier Beata Szydło mówiła po posiedzeniu Rady Ministrów, że celem rządu jest rozwój Polski, który będzie uwzględniał potrzeby poszczególnych regionów i poszczególnych grup społecznych.

Dzisiaj dajemy Polakom nowy model rozwoju gospodarczego. Chcemy, żeby każdy polski obywatel miał szansę korzystania z tego rozwoju, a nie tylko wybrane grupy. To jest nasza deklaracja z kampanii wyborczej i dzisiaj, po raz kolejny, dotrzymujemy słowa. Chcemy, żeby ten rozwój Polski przebiegał w sposób skoordynowany, żeby był równomierny i żeby każdy, bez względy na to, gdzie mieszka, miał takie same szanse – zaznaczyła premier.

„Nie boimy się mówić, że naszą ambicją jest to, aby polska marka była silną marką, rozpoznawalną na świecie i żeby polskie firmy miały szansę konkurowania z najlepszymi” – podkreślała premier Beata Szydło.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl