M. Morawiecki: Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową

Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową; w Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tę zależność chcemy zmienić; chcemy, aby leki były coraz tańsze i coraz częściej polonizowane – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Utworzenie programu finansowania badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom ogłosili na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Prezes Rady Ministrów wskazywał, że zdrowie jest dla rządu priorytetem, ale też szansą rozwojową. Zaznaczył, że w Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tą zależność rząd chce zmienić.

– Chcemy żeby leki były coraz tańsze, żeby były coraz częściej polonizowane. Polska ma szansę, bo jest silna zwłaszcza w lekach generycznych takich, na które w skrócie rzecz ujmując wygasają lub wygasły patenty. Chcemy poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki właśnie w ramach tworzonego tutaj instytutu – mówił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze w budżecie na bieżący rok znalazło się pół miliarda złotych na badania biotechnologicze.

To jest informacja, która w pierwszej kolejności ucieszy polskich pacjentów. Rzeczywiście tak jak powiedział pan premier dzięki tym środkom powstaną polskie leki przeciw dwóm najgroźniejszym chorobą. Przeciw chorobą serca i przeciw nowotworom, ale to jest równocześnie znakomita wiadomość dla polskich naukowców – akcentował wicepremier.

Ponadto jak dodaj Jarosław Gowin inwestycja w badania nad nowoczesnymi lekami, ma też znaczenie gospodarcze. Wyjaśnił, że pieniądze te będą inwestowane w polskie firmy, badania będą komercjalizowane, a środki pozyskane z komercjalizacji będą wracały do instytutów, do zespołów badawczych i będą przeznaczane na kolejne badania”.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl