fot. flickr.com

Przetasowania w greckim rządzie

Aleksis Cipras robi porządki w swoim rządzie. Premier Grecji pozbył się ministrów, którzy głosowali przeciwko uchwaleniu reform wymaganych przez zagranicznych wierzycieli. Są to pierwsze przetasowania w greckim parlamencie, od kiedy Cipras stanął na jego czele. Część ekspertów nie wyklucza nawet przedterminowych wyborów jesienią.

Po ponad miesiącu życia na krawędzi i wizji bankructwa grecki parlament uchwalił wymagany przez wierzycieli pakiet ustaw. Wydawało się, że teraz wszystko wróci do normy. Nikt nie spodziewał się jednak scenariusza – rozłamu w rządzącej Syrizie. Wśród głosujących przeciwko reformom lub wstrzymujących się od głosu było aż 38 członków tego ugrupowania.

W odwecie Cipras podjął decyzję o zdymisjonowaniu zbuntowanych ministrów. I tak kolejno dotychczasowy minister pracy i solidarności społecznej Panos Skurletis obejmie ministerstwo energetyki, zastępując Panajotisa Lafazanisa, który głosował przeciwko reformom. W resorcie finansów Nadję Walawani, dotychczasową wiceminister, zastąpi Tryfon Aleksiadis. Dalsze zmiany dotyczą resortu pracy.

Tymczasem Grecję znowu goni czas. W poniedziałek musi spłacić kolejną ratę pożyczki. Do tej pory zgodę na rozpoczęcie przez niemiecki rząd negocjacji w sprawie trzeciego programu pomocowego wyraził Bundestag.

 – Niemcy mają ogromny  interes w  ratowaniu Grecji. Udział Niemiec w zobowiązaniach Grecji  wynosi 20-23%, czyli ok. 1/5 , wiec Niemcy są zainteresowane by wyjść z twarzą, uchronić swoją gospodarkę, swoje finanse oraz cały projekt unii walutowej – wyjaśnił Michal Dulak, politolog.

Jednak aby Ateny mogły otrzymać kolejne kredyty, zgodę muszą wyrazić wszystkie parlamenty państw strefy euro.

– Byłbym szczęśliwy, gdyby zakończyły się rozmowy na temat grexitu – stwierdził szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

– Każda debata na temat grexitu musi należeć do przeszłości – oświadczył Sigmar Gabriel, wicekanclerz Niemiec, minister finansów.

Aby ratować nieudany projekt pod tytułem ,,Eurostrefa” do Aten w poniedziałek popłyną  pierwsze pieniądze. Grecja  otrzyma  pilną pożyczkę pomostową w wysokości 7 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej.


TV Trwam News

drukuj