fot. flickr.com

Związkowcy zwierają szeregi przeciw rządowi

Trzy największe centrale związkowe: Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych zapowiadają „Gorącą wiosnę”. Ruszają one na wojnę z rządem. W ostatnich dniach utworzono Międzyzwiązkowy Komitet ProtestacyjnoStrajkowy. Związkowcy żądają pilnych negocjacji w 12 ważnych sprawach dla pracowników.

Pomimo usilnych próśb, rząd nie chce z nimi rozmawiać. Jak zaznaczyli, dialog na komisji trójstronnej od dawna jest pozorowany.

Chcemy rozmawiać i rozwiązywać problemy pracownicze przy stole. Niestety po drugiej stronie nie ma, jak widać, takiej woli – podkreślił Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności”.

Związkowcy domagają się nowych rozwiązań dotyczących 12 kluczowych spraw. Chodzi między innymi o płacę minimalną, czas i warunki pracy, kwestie emerytalne, progi podatkowe czy walkę z ubóstwem. Dużym problemem są też umowy śmieciowe.

Bardzo często osoby zaczynające swoją karierę zawodową pracują na umowach śmieciowych, które nie dają im żadnej stabilizacji – zaznaczyła Anna Wegner z wielkopolskiej „Solidarności”.

Takie osoby przez lata nie mają zdolności kredytowej i ubezpieczenia. Dodatkowo pracownik na śmieciówce nie wie, jak długo będzie pracował, a pracodawca nie odprowadza za niego składek emerytalnych.

Powinno to być rozwiązanie tymczasowe, na pół roku, najdalej na rok, a okazuje się, że ludzie pracują na tego typu umowach przez 57 lat – tłumaczy Anna Wegner.

W walce z rządem związkowcy zwierają szeregi. Właśnie utworzyli Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Sygnatariusze Komitetu zaapelowali do pozostałych organizacji związkowych o wsparcie planowanych działań protestacyjnych.

Bardzo niesprawiedliwe jest podwyższenie wieku emerytalnego kobietom z 60 do 67 lat. Biorąc pod uwagę stan zdrowia, sytuację służby zdrowia jest to bardzo niesprawiedliwe – powiedział Krzysztof Małecki z Forum Związków Zawodowych.

Ruch związkowców nie przeszedł bez echa. Konfederacja Pracodawców „Lewiatan”, działania związków zawodowych, nazwała „szantażem niebezpiecznym dla Polski”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj