fot. PAP

Przemówienie prof. Glińskiego ws. wotum nieufności w środę?

Prof. Piotr Gliński zamierza wygłosić przemówienie w związku z rozpatrywaniem przez Sejm konstruktywnego wniosku o wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Mówił dziś o tym na antenie publicznego radia. Wniosek PiS-u ma być rozpatrywany w najbliższą środę.

PiS chce, aby tego dnia kandydat partii na premiera mógł zabrać głos w Sejmie, jednak zdaniem marszałek Sejmu Ewy Kopacz przepisy na to nie pozwalają.

Prof. Piotr Gliński mówił, że uzasadni swój wniosek niezależnie od decyzji Kopacz.

– To jest mój obowiązek. To jest instytucja konstytucyjna, to są poważne sprawy. To jest odpowiedni artykuł polskiej konstytucji, który mówi o tym, że przy wotum nieufności do rządu ono musi być konstruktywne, czyli musi być zgłoszony kontrkandydat. Ponieważ ja nim jestem, muszę także zaprezentować pewnego typu oświadczenie dot. sytuacji i powodu, dla którego podjąłem się tej misji – tłumaczy prof. Piotr Gliński.

Prof. Gliński nie sprecyzował kiedy i gdzie wygłosi przemówienie. Podkreślał, że to parlament jest miejscem, gdzie powinno się debatować, a obecniemożliwości opozycji w tym względzie są limitowane.

RIRM

drukuj