fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prof. P. Gliński: w środę wniosek o organizację Expo 2022 w Łodzi

W środę na walnym zgromadzeniu Światowego Biura Wystaw w Paryżu będę składać w imieniu rządu polskiego list intencyjny dotyczący organizacji Expo w Łodzi, którego tematem będzie rewitalizacja – poinformował wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Składamy wniosek – zgodnie z obowiązującą procedurą – na rok 2022. Być może organizacja będzie przesunięta o rok, ze względu na to, że poprzednie Expo będzie organizowane pod koniec roku – zaznaczył prof. Gliński, który w poniedziałek spotkał się z mediami w Łodzi.

Wicepremier dodał, że wcześniej wniosek o organizację Expo w Łodzi zaopiniował pozytywnie Komitet Stały Rady Ministrów. Dziś na posiedzeniu Rady Ministrów jako pierwszy punkt porządku dziennego rozpatrywane będzie poparcie rządu dla tego projektu.

Łódź chce się ubiegać o organizację International Expo 2022, czyli tzw. małego Expo, które odbywają się między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Kluczowe dla powodzenia projektu jest pozyskanie głosów 168 krajów członkowskich Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu, które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje ich przygotowania.

Tematyką tzw. małego Expo w Łodzi ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich. W tym roku w mieście ruszyć ma program rewitalizacji ośmiu wybranych obszarów w centrum. Inwestycje kosztować mają ok. 1 mld zł, a większość środków pochodzić ma z Unii Europejskiej. Docelowo rewitalizacja centrum Łodzi na lata 2014-2020 ma obejmować w sumie 20 obszarów, na które podzielone zostało śródmieście. Według magistratu większość środków na ten cel pochodzić będzie z UE m.in. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasto ma zagwarantowane ponad 400 mln zł, a także 104 mln euro z poziomu krajowego.

Zdaniem wicepremiera, Łódź jest zaawansowana w przygotowaniach do organizacji Expo, mimo że biznesplan projektu nie został zatwierdzony. Na sprecyzowanie go i wprowadzenie do wieloletniego programu rząd będzie miał pół roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie wspierać miasto Łódź w akcji promocyjnej Expo.

To promocja polegająca na budowaniu poparcia w ramach członków BIE. Tym zajmie się komitet sterujący oraz pełnomocnik ds. Expo, który powinien zostać powołany niebawem. To bardzo żmudna praca dyplomatyczna; trzeba przekonywać nie tylko kraje, ale też osoby, które zasiadają w BIE. Decyzja w sprawie przyznania organizacji zapadnie dopiero w 2017 r. – wyjaśnił prof. Piotr Gliński.

International Expo może trwać od trzech tygodni do maksymalnie trzech miesięcy. Zwyczajowo wystawy odbywają się w miesiącach letnich, a ich główną atrakcją są pawilony przygotowane przez uczestników np. kraje, organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz korporacje i firmy. Expo ma towarzyszyć program kulturalno-rekreacyjny, który ma podnieść atrakcyjność miasta-gospodarza.

PAP/RIRM

drukuj