Ordo Iuris: rząd przyjmuje ustawy niezgodne z konstytucją

Rząd POPSL przegłosowuje ustawy, które są niezgodne z konstytucją i prawem międzynarodowym stwierdza Joanna Banasik z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W ostatnim czasie sejm zgodził się na ratyfikację tzw. konwencji o przeciwdziałaniu wobec kobiet, ustawy o tzw. leczeniu niepłodności i ustawy o uzgodnieniu płci.

Eksperci zawracali uwagę na niezgodność rządowych rozwiązań z konstytucją. Rząd jednak na kilka miesięcy przed wyborami w pośpiechu forsuje ustawy. Doktor nauk prawnych Joanna Banasiuk, w audycji Aktualności Dnia w Radiu Maryja, zwróciła uwagę, że tytuły tych ustaw nie maja nic wspólnego z ich treścią.

– Ustawa w całości dotyczy procedury zapłodnienia pozaustrojowego i tak naprawdę jest ogromnym ukłonem w stronę biznesu in vitro, podmiotów, które korzystają w sposób komercyjny na procedurze zapłodnienia pozaustrojowego. Tak naprawdę konwencja Rady Europy może prowadzić wręcz do eskalacji zjawiska przemocy, a nie do jej zapobiegania. Dowodem na to są doświadczenia innych krajów Unii Europejskiej – wskazuje dr Joanna Banasiuk.      

Te dwa dokumenty podpisał ustępujący wkrótce prezydent Bronisław Komorowski. Przedwczoraj natomiast Sejm uchwalił ustawę o uzgodnieniu płci.

RIRM

drukuj