fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent podpisał ustawę o Radzie Dialogu Społecznego 

Ustępujący za kilka dni prezydent Bronisław Komorowski podpisał dziś ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Rada zastąpi komisję trójstronną i ma być szansą na nowe otwarcie dialogu społecznego w Polsce.

Związkowcy otrzymają większe uprawnienia. Będą mogli inicjować zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić.

Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować rządowe projekty ustaw. Ponadto będą mogły wspólnie wnosić o zmianę ustawy.

Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność”, ma nadzieję, że nowa formuła pozwoli na prawdziwy dialog społeczny w Polsce.

– To jest niezwykle ważny moment, myślę, że przełomowy, dlatego że Rada Dialogu Społecznego będzie powodowała, że będziemy prowadzili autentyczny dialog trzech równorzędnych partnerów (a więc strony związkowej, strony pracodawców i strony rządowej). Mam nadzieję, że będzie nowe otwarcie w dialogu i nie będzie takiej fasady, jak do tej pory. Nie ukrywam, że wiążemy też dużą nadzieję ze zmianami, które nastąpią po jesiennych wyborach i myślę, że to też wpłynie korzystnie na prawdziwy, autentyczny dialog w Polsce – podkreśla Tadeusz Majchrowicz.   

Powołanie Rady Dialogu Społecznego stało się konieczne po tym, jak w 2013 roku związkowcy wycofali się z prac Komisji Trójstronnej. Podnosili, że dialog jest pozorowany.

Obecna Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych ma działać do czasu powołania pierwszego składu Rady Dialogu Społecznego. Jej pierwszy skład powoła nowy prezydent Andrzej Duda. Jego zaprzysiężenie odbędzie się w czwartek 6 sierpnia. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

 

RIRM

drukuj