Nowela Prawa łowieckiego, ubezpieczenie społeczne rolników – tym m.in. zajmie się Sejm na rozpoczynającym posiedzeniu

Sejm rozpoczyna dziś 4-dniowe posiedzenie. W ciągu kolejnych dni posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do noweli Prawa łowieckiego, a także rządowym projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Parlamentarzyści wysłuchają też informacji szefa MSZ Jacka Czaputowicza o zadaniach polityki zagranicznej w 2018 r. To tylko nieliczne punkty sejmowego harmonogramu.

Sejm spotyka się po raz 60. w tej kadencji. Będzie to bardzo pracowite posiedzenie, bo potrwa aż cztery dni. Posłowie zajmą się m.in. poprawkami do noweli Prawa łowieckiego. Najważniejsza z nich będzie zmuszać myśliwych posiadających broń, by co pięć lat przechodzili badania lekarskie i psychologiczne. Inna ma uniemożliwiać osobom, które w PRL współpracowały z organami bezpieczeństwa, zasiadania we władzach Polskiego Związku Łowieckiego. Posłowie rozpatrzą też rządowy projekt poszerzający kompetencje Służby Więziennej w związku z wykonywaniem przez nią zadań związanych z systemem dozoru elektronicznego.

Sejm zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy o Służbie Więziennej, który zmienia system naboru oraz szkolenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy SW.

Posłowie rozpatrzą też senackie poprawki do ustawy o komornikach sądowych, które przewidują m.in., że egzamin komorniczy w 2019 r. będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.

Ponadto w agendzie znalazł się rządowy projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w którym proponuje się wprowadzenie nowego rodzaju umów dla osób pomagających przy zbiorach. Taka umowa ma być oskładkowana i obowiązywać nie dłużej niż cztery miesiące. Izba ma zająć się ponadto obywatelskim projektem nowelizacji ustawy cofającym zmiany wprowadzone przez tzw. ustawę dezubekizacyjną, która obniża emerytury i renty za okres od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl