Prezydent Polski apeluje o niezbędną modernizację sił zbrojnych

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował do wszystkich sił politycznych o wspólny wysiłek na rzecz kontynuowania kosztownego, ale niezbędnego programu modernizacji polskich sił zbrojnych. Pozytywnie na ten apel odpowiada Prawo i Sprawiedliwość.

Prezydent odwiedził bazę lotniczą w Łasku, gdzie podsumował dorobek Polski w ramach 15-lecia w Sojuszu Północnoatlantyckim. Powiedział, że Polska powinna nadal podtrzymać kurs na nowoczesność polskich sił zbrojnych. Wskazał, że fundamentem procesu modernizacyjnego jest ustawa gwarantująca stałe wydatki na wojsko, na poziomie 1,95 procent PKB.

Pytanie o bezpieczeństwo naszego kraju pojawia się coraz częściej w kontekście kryzysu na Krymie i zaangażowania w niego Rosji. W celu wsparcia monitorowania kryzysu samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią – poinformowało NATO.

Do Polski przybył też zespół przygotowawczy sił powietrznych USA. Do czwartku potrwa rozmieszczenie 12 samolotów F-16 oraz transportowych, a także 300 osób personelu. Amerykanie przybywają do Polski na ćwiczenia lotnicze.

RIRM

drukuj