fot. PAP/Adam Warżawa

Polacy z Mariupola już w Polsce. B. Szydło: witajcie w domu!

Polacy ewakuowani z Mariupola na Ukrainie są już w Polsce. Na lotnisku wojskowym pod Malborkiem wczoraj późnym popołudniem wylądowały cztery samoloty CASA. Maszynami przyleciało 149 osób polskiego pochodzenia.

W podróży towarzyszył im poseł Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, która zabiegała o ewakuację Polaków z Mariupola.

Całą grupę rodaków na polskiej ziemi przywitała m.in. premier Beata Szydło, Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Podczas spotkania szefowa polskiego rządu powiedziała, że bardzo się cieszy z powrotu rodaków do Polski.

– Witajcie w domu. W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej witam was w waszym domu. Polska to jest wasz dom, w którym zrobimy wszystko, żebyście się państwo czuli bezpiecznie. Wiem, że wielu z państwa martwi się jeszcze o swoich krewnych, o swoich bliskich, którzy też chcą tutaj wrócić – do ojczyzny swoich przodków. Zrobimy wszystko, żeby wspierać i żeby każdy, kto chce wrócić tutaj, do Polski, do swojego domu, żeby mógł wrócić. Zrobimy wszystko, żebyście państwo czuli się tutaj jak u siebie – mówiła premier Beata Szydło.

W sumie do Polski ma przybyć 188 osób polskiego pochodzenia, pozostałe 39 – samochodami i pociągiem. Przybyłych ugości Caritas archidiecezji warmińskiej w Rybakach. Osoby te rozpoczną także  program adaptacyjny, który potrwa sześć miesięcy.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest także otwarty na przyjmowanie repatriantów.

Premier poinformowała, że projekt ustawy repatriacyjnej znajduje się w pakiecie przygotowanym na 100 dni urzędowania rządu.

RIRM

drukuj