fot. PAP/Piotr Polak

PKB wzrósł zgodnie z oczekiwaniami

Andrzej Kosztowniak, ekonomista i poseł, ocenił, że najnowsze dane dot. polskiego produktu krajowego brutto są takie, jak się spodziewano. Wyglądamy dobrze na tle gospodarek europejskich – zaznaczył polityk.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w IV kwartale 2023 r. polska gospodarka urosła o jeden proc., licząc rok do roku. W III kwartale ten wzrost wynosił 0,5 procent.

Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. Zdaniem analityków w kolejnych okresach tempo wzrostu PKB będzie stopniowo przyspieszało.

Poseł Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości, ekonomista oraz były minister finansów, nie jest zaskoczony najnowszym odczytem.

– To była informacja, której należało się spodziewać, bo też pamiętajmy, że gospodarka europejska złapała zadyszkę. I tak wyglądamy bardzo dobrze na tle gospodarki europejskiej. Patrząc choćby na gospodarkę naszego najbliższego sąsiada i największego partnera, jakim są Niemcy, to tam mamy utrwaloną tendencję stagnacyjną. Niemcy nie rozwijają się dzisiaj praktycznie w ogóle. Ich gospodarka jest słaba i to jest tendencja zarysowana już w ostatnich latach. Niespecjalnie widać, aby ta tendencja była możliwa do odkręcenia zbyt szybko. Przed nami też nie jest łatwy czas i z tego znakomicie zdają sobie sprawę wszyscy ludzie, którzy zajmują się finansami – mówił Andrzej Kosztowniak.

Polski Instytut Ekonomiczny przewiduje, że polska gospodarka zamknie rok 2024 ze wzrostem zbliżonym do 2,4 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl