PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Po owocach poznamy cele wizyty M. Morawieckiego we Francji. Czy nastąpi oczyszczenie pewnych relacji? Rozmowy mogą mieć ogromne znaczenie

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Przywódcy państw poruszali między innymi kwestie związane z unijną polityką klimatyczną. Celem wizyty była propozycja oferty zmniejszenia cen Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS)  do 30 euro za tonę. „Rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem mogą mieć ogromne znaczenie. Francja jest drugim najważniejszym państwem w Unii Europejskiej zaraz po Niemczech. (…) Czy nastąpi oczyszczenie pewnych relacji? (…)  Czy cokolwiek się zmieni, gdyby różnica zdań między Francją a Niemcami się pogłębiała?” – powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz wykładowca akademicki, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Rozmowy przywódców państw dotyczyły między innymi relacji dwustronnych, kwestii związanych z energią i obronnością, a także wsparcia dla Ukrainy i obywateli tego kraju. Prof. Mieczysław Ryba zwrócił jednak uwagę, że ataki, które wymierzone są w Polskę ze strony Unii Europejskiej, mają zezwolenie ze strony francuskiej, a to z kolei pokazuje, jaki stosunek do Polski ma Francja.

– Rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem mogą mieć ogromne znaczenie. Francja jest drugim najważniejszym państwem w Unii Europejskiej zaraz po Niemczech. Wszystkie procesy, które mają miejsce, które wymierzone są w Polskę, dzieją się za przyzwoleniem Francji. (…) Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas swojej kampanii nazywał premiera Mateusza Morawieckiego homofobem, antysemitą. To pokazuje, jaki stosunek ma Francja do Polski. Czy teraz nastąpi przełom? – wskazał historyk.

W Europie nastąpiła doba kryzysu, między innymi energetycznego. W wyniku wojny na Ukrainie ceny gazu poszybowały do zawrotnych cen, co jest wyraźnym szantażem ze strony Rosji. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi reorganizację EU ETS. Szef polskiego rządu wskazał, aby cena za emisję tony dwutlenku węgla oscylowała w granicach 30 euro. [czytaj więcej] 

– Może to być kolejna kurtuazja ze strony Paryża. Wiele było już tego typu spotkań, a prezydent Francji mówił nawet o praworządności w Polsce. Zapomniał dodać, że to we Francji jest z tym problem. Tu nie chodzi jednak o praworządność, ale o chęć wymiany władzy w Polsce. Nie wiem, czy w kwestii EU ETS Francja pójdzie po linii polskiej, aby to znieść – mówił politolog.

Prof. Mieczysław Ryba zauważył, że relacje Francji z Rosją zaczęły się pogarszać. Sytuacja ta wywołana jest przedłużającą się wojną na Ukrainie. Ekspert ocenił jednak, że Francja chciałaby powrotu handlowych relacji ze stroną rosyjską. Rezultaty wizyty premiera Mateusza Morawieckiego poznamy w przyszłości. [czytaj więcej] 

– Zmieniła się polityka wschodnia Francji. Im dłużej trwa wojna na Ukrainie, tym relacje z Rosją są słabsze. Obserwowane jest wyczekiwanie Paryża na koniec wojny. Z ich punktu widzenia byłoby najlepiej, gdyby Rosja wróciła do gry. Francja chce powrotu do starych handlowych relacji. (…) Po owocach poznamy cele wizyty Mateusza Morawieckiego we Francji. Czy nastąpi oczyszczenie pewnych relacji? (…)  Czy cokolwiek się zmieni, gdyby różnica zdań między Francją a Niemcami się pogłębiała? – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl