[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Bezpardonowa walka, w której człowiek rości sobie prawo do decydowania o życiu drugiego człowieka – to hańba współczesnej cywilizacji 

Stajemy wobec bezpardonowej walki i stajemy wobec takiej sytuacji, w której człowiek po prostu rości sobie bezsensownie, w sposób uzurpacyjny prawo do decydowania o życiu drugiego człowieka. To jest skandal, to jest hańba współczesnej cywilizacji – podkreślił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca UAM w Poznaniu i WSKSiM w Toruniu.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że współczesny świat dysponujący instrumentami prawnymi i politycznymi najbardziej szkodzi ludziom bezbronnym.

– Dzisiaj te granice zostają naruszone poprzez świat ludzi dorosłych dysponujących potęgą: prawną, finansową, ustawodawczą, polityczną i ta agresja jest wymierzona przeciwko najbardziej bezbronnym. Symbolem tego są osoby niepełnosprawne, z wadami rozwojowymi. Symbolem tego są takie dzieci, jak Alfie Evans, który rzeczywiście stanowi w tej chwili wstrząsający i zarazem wzruszający akt wyrzutu sumienia wobec współczesnego świata – akcentował duchowny.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz odwołując się do wpisu Amnesty International – międzynarodowej organizacji, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka – która stwierdziła: „Rozumiemy emocje związane ze sprawą Alfiego Evansa. Rozumiemy, że dla rodziców jest to tragiczna sytuacja i decyzja sądu może być dla nich nie do zaakceptowania. Nie mamy jednak możliwości zaangażowania się, nie mamy wglądu w sytuację chłopca i nie znamy wszystkich okoliczności” – ocenił, że jest to coś niewyobrażalnego ze strony takiej organizacji.

– To jest wpis porażający swoją bezdusznością i arogancją. To jest wpis, który jest wpisem haniebnym. On powinien zostać odnotowany w naszej pamięci społecznej i historycznej, dlatego że Amnesty International ze swej istoty powinna zajmować się właśnie takimi sprawami, w których występuje konflikt między nieludzkim prawem stanowionym, a ludzkim sumieniem – powiedział etyk.

Kapłan wskazał, że mimo chęci dziecka do życia, woli rodziców, którzy chcą pomóc dziecku i obywatelstwu włoskiemu, które Alfie otrzymał, system prawa w Wielkiej Brytanii jest bezduszny i „skazuje to dziecko na śmierć”.

– Z jednej strony mamy chęć dziecka, które w całej swojej niemocy okazuje wielką wolę życia. Mamy wolę rodziców, którzy chcą chronić to dziecko. Mamy wolę instytucji państwowej – w tym przypadku Włoch – które udzieliły temu dziecku obywatelstwa, żeby tylko mogło być przewiezione do Italy i tam leczone. Mamy zaangażowanie wielu lekarzy, którzy mówią, że jest to przypadek przynajmniej do podjęcia próby ratowania życia tego człowieka. Z drugiej strony mamy bezduszny system prawny. Mamy bezduszny system legalistyczny, który skazuje tego człowieka mocą prawa stanowionego wbrew woli rodziców, wbrew prawu naturalnemu i wbrew elementarnym zasadom etyki – skazuje to dziecko na śmierć – zaznacza ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się do obecnej sytuacji panującej w Wielkiej Brytanii, gdzie państwo żyje narodzinami nowego potomka rodziny królewskiej, a nic nie robi w sprawie małego Alfiego Evansa.

– Królowa Brytyjska i media światowe z wdzięcznością, radością, euforią przyjmują narodziny potomka rodziny królewskiej. Natomiast nie są w stanie te same siły związać swoich wysiłków w kierunku ratowania życia bezradnego, bezbronnego dziecka, które tej pomocy i opieki się domaga – podsumował etyk.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl