fot. pixabay.com

Premier i minister zdrowia ujawniają kolejne rozwiązania dla służby zdrowia w ramach Polskiego Ładu

Premier Mateusz Morawiecki – wspólnie z ministrem zdrowia – ujawniają kolejne plany dla służby zdrowia, które mają być elementem Polskiego Ładu. W lipcu ruszą bezpłatne badania dla osób, które ukończyły 40 lat. Polacy ciężko znieśli pandemię, co potwierdzają lekarze.

Rząd zapowiedział, że zwiększy wydatki na służbę zdrowia do 7 proc. PKB w ciągu sześciu lat. Polska musi mieć narzędzia, poprzez które zatrzyma w kraju personel medyczny. Środkiem do tego ma być wzrost wynagrodzeń, o czym premier Mateusz Morawiecki mówił w Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim.

– Wszystkie środki, które pojawią się w systemie ze składki zdrowotnej, będą środkami, które pójdą na służbę zdrowia. Można powiedzieć, że każda złotówka, każde 100 zł, będzie oznakowane – podkreślił szef rządu.

Trafi więc do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Strategia, jaką rząd kreśli dla służby zdrowia w Polskim Ładzie, jest bardzo szeroka. Nad ustawą, która przewiduje wzrost wynagrodzeń w służbie zdrowia, już teraz toczą się prace. Ponadto na czerwiec ma być gotowy projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia. Sieć szpitali, według słów ministra zdrowia, będzie dostosowana do potrzeb pacjenta. W lipcu pacjenci będą już mogli wypełniać ankiety w ramach programu „Profilaktyka 40 plus”.

– My taki bilans zdrowia dla 40-latków zapewnimy – zadeklarował Adam Niedzielski.

Polacy odczuli skutki pandemii. Potwierdzają to słowa prof. Wojciecha Witkiewicza z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

– Na stan chorych, którzy planowo byli przewidzeni do przyjęcia do szpitala, nałożyli się pacjenci, którzy mają powikłania pocovidowe. Stąd też w tej chwili jest olbrzymia fala – zwrócił uwagę prof. Wojciech Witkiewicz.

Bilans zdrowia, który zapowiedział minister Adam Niedzielski, ma określić, w jakiej kondycji jest nasze zdrowie po okresie pandemii. Program przewiduje cały pakiet badań. Będzie poprzedzony ankietą, którą pacjenci wypełnią albo poprzez internetowe konto pacjenta, albo przy użyciu infolinii.

– Po to, żeby wychwycić, wyłapać te choroby na jak najwcześniejszym etapie i przystąpić w sposób profesjonalny do procesu leczenia naszych obywateli – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Na odbudowę zdrowia po pandemii wpływ mają mieć także inne programy, które już są bądź będą realizowane. To Krajowa Sieć Onkologiczna, Krajowa Sieć Kardiologiczna, rehabilitacja pocovidowa oraz zniesienie limitów przyjęć do specjalistów, które wejdzie od lipca. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafił do konsultacji.

TV Trwam News

drukuj